Trwa ładowanie...

Badania nad e-papierosami. Mogą być groźne jak toksyczne gazy

Amerykańscy lekarze przebadali próbki płuc pobranych od pacjentów cierpiących na choroby dolnych dróg oddechowych. Wyniki pokazują, że wapowanie może być wyjątkowo groźne dla organizmu.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

1. Wapowanie niszczy płuca

Lekarze z amerykańskiej Kliniki Mayo poddali analizie próbki pobrane od kilkunastu pacjentów leczonych na przewlekłe choroby płuc.

Pacjenci, którzy deklarowali palenie e-papierosów zawierających nikotynę, lub THC mieli nietypowe zmiany dolnych dróg oddechowych. Ogromne zniszczenia przypominały poparzenia chemiczne – mówią naukowcy cytowani przez "The New York Times".

W raporcie, który powstał po badaniach, lekarze podkreślają, że to, co widzieli pod mikroskopem, przypomina poparzenia chemiczne, które zazwyczaj występują raczej w fabrykach, czy na placach budowy. Niektóre przypadki były podobne nawet do obrażeń, których żołnierze doświadczają, kiedy na polu bitwy są wystawieni na działanie gazu musztardowego.

Mimo że badania skupiały się na przypadkach dotyczących e-papierosów lekarze nie wiedzą dokładnie, który ze składników zawartych w olejkach do wapowania powoduje największe spustoszenie w płucach. Jak podkreślają - dalsze badania będą teraz ich priorytetem.

Uszkodzenia chemiczne płuc są bardzo groźne. Przy takich dolegliwościach cierpi cały organizm. Zniszczone płuca nie są w stanie pochłaniać odpowiedniej ilości tlenu, a także wydychać dwutlenku węgla, który zatruwa organizm. Lekarze nie są również pewni, czy po takich obrażeniach pacjenci będą w stanie wrócić do pełni zdrowia.

Zobacz także: E-papierosy zniszczyły płuca nastolatka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza