Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Badania na osteoporozę

Osteoporoza to choroba, która charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej i osłabieniem przestrzennej struktury kości. Jej bezpośrednią przyczyną jest spadek ilości wapnia w kościach. Niełatwo się zorientować, że tkanka kostna zaczyna słabnąć. O osteoporozie często dowiadujemy się dopiero w przypadku złamania. Tylko specjalistyczne badania pozwolą wcześnie wykryć osteoporozę i podjąć jej leczenie. Warto jednak dbać o dostarczanie organizmowi wapnia w celach profilaktycznych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Objawy osteoporozy

Jak twierdzą niektórzy, starość oznacza choroby reumatyczne, bóle kręgosłupa oraz osteoporozę. Można im jednak skutecznie zapobiec. Wystarczy tylko profilaktyka chorób kostno-stawowych. Jeśli zbliżasz się do pięćdziesiątki, najwyższa pora sprawdzić stan twoich kości. Tkanka kostna zaczyna słabnąć już po trzydziestym roku życia. Z wiekiem obniża się bowiem aktywność enzymów biorących udział w metabolizmie witaminy D oraz stężenie wapnia we krwi. W rezultacie kości tracą rocznie średnio jeden procent swojej masy. Te czynniki mogą powodować ryzyko wystąpienia osteoporozy.

W przypadku osteoporozy kości stają się porowate i kruche, zmniejsza się ich wytrzymałość i nawet przy niewielkim urazie łatwo o złamania. Odwapnienie kości nie przysparza bólu, który ostrzegałby przed rozwijającą się osteoporozą. Jej charakterystycznym objawem jest natomiast niewielkie obniżanie się wzrostu.

2. Obniżanie wzrostu a osteoporoza

Z wiekiem, wzrost w sposób naturalny powoli się obniża, bo krążki międzykręgowe stopniowo się spłaszczają. Gdy spadek wzrostu jest większy niż pół centymetra rocznie, z dużym prawdopodobieństwem jest to konsekwencja osteoporozy. Kruche kręgi łamią się, a cały kręgosłup ulega skróceniu. Takie złamanie kręgu nie musi objawiać się bólem. Czasem pacjent dopiero w trakcie badań dowiaduje się o złym stanie swojego kręgosłupa. Złamanie jednego kręgu powoduje obniżenie wzrostu nawet o 2 cm.

Dobrym sposobem na wychwycenie pierwszych objawów osteoporozy jest pomiar wzrostu przynajmniej 3 razy w ciągu roku. Najlepiej wykonywać go rano, po wstaniu z łóżka. Warto też uważnie przyglądać się swojej sylwetce. Pojawienie się wypukłości na plecach i pochylenie ku przodowi również mogą oznaczać osteoporozę. Najbezpieczniej jest stosować wcześniej profilaktykę osteoporozy. Pomocne są ćwiczenia w osteoporozie. Osobom starszym zaleca się również stosowanie odpowiedniej diety w osteoporozie.

3. Diagnostyka osteoporozy

Żeby zdiagnozować osteoporozę, należy wykonać następujące badania:

Bardzo precyzyjne badanie, polegające na oznaczeniu gęstości mineralnej tkanki kostnej. W badaniu densytometrycznym wykorzystuje się promienie rentgenowskie. Jest ono bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Pomiar wykonuje się w kręgosłupie i szyjce kości udowej. Wynik densytometrii wskazuje, czy stan kościjest prawidłowy, czy nastąpiło obniżenie masy kostnej (osteopenia) albo czy już występuje osteoporoza.

  • Ultrasonografia

Najczęściej wykonuje się ultrasonografię kości piętowej lub paliczków dłoni. Jest to tylko badanie orientacyjne. Pozwala ocenić ryzyko złamania kości, ale nie dostarcza informacji o ich nasyceniu wapniem.

  • Analiza krwi

Pozwala wykluczyć inne choroby, które mogą odpowiadać za osteoporozę i określa metabolizm kości. We krwi oznacza się najczęściej: OB, liczbę czerwonych i liczbę białych krwinek, ich morfologię, poziom hemoglobiny, stężenie wapnia i stężenie fosforu, fosfatazy kwaśnej i fosfatazy alkalicznej oraz stężenie kreatyniny. Można też oznaczać tzw. markery kostne– substancje przedostające się do krwi podczas tworzenia się i niszczenia kości.

  • Badanie radiologiczne

Pokazuje kształt i wewnętrzną strukturę kości, pozwala wykryć złamania. Badaniem radiologicznym bada się zazwyczaj odcinek lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa, kości udowe, kość promieniową. Radiogram uwidacznia jednak tylko duże ubytki minerałów w kościach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie osteoporozy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza