Trwa ładowanie...

Badania mikrobiologiczne

Badania mikrobiologiczne są to badania służące wykrywaniu różnego rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów (bakterii, wirusów i grzybów) w ludzkim organizmie. Wykonuje się je w celu stwierdzenia, jaki patogen spowodował w organizmie daną infekcję, a ponadto w przypadku bakterii dodatkowo określa się ich wrażliwość na antybiotyki (tak zwany antybiogram). Najczęściej wykonuje się badania bakteriologiczne (w kierunku bakterii) oraz mykologiczne (w kierunku grzybów).

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

W zależności od rodzaju infekcji materiałem do badania może być wymaz z gardła i z nosa, wymaz z pochwy, wymaz z rany, wymaz ze skóry, ponadto płyny ustrojowe, jak krew, mocz czy płyn mózgowo-rdzeniowy. Następnie uzyskany w ten sposób materiał wysiewa się (wykonuje posiew) na specjalne pożywki (podłoża wzbogacone w substancje niezbędne do rozmnażania bakterii) i obserwuje się wzrost kolonii. W zależności od rodzaju bakterii obserwacja wzrostu może trwać różnie długi czas, zwykle od 12 do nawet 96 godzin. Po tym czasie na podstawie wyglądu kolonii bakteryjnych określa się, z jakim drobnoustrojem mamy do czynienia. Dodatkowo do tak uzyskanego posiewu dodaje się krążki antybiotykowe w celu określenia wrażliwości wyhodowanych bakterii na antybiotyki. Przygotowanie do badania mikrobiologicznego polega jedynie na tym, że w przypadku wymazów z gardła pacjent powinien zgłosić się na czczo lub kilka godzin po posiłku i nie bezpośrednio po toalecie jamy ustnej. W przypadku pobierania wymazu z miejsc intymnych nie należy bezpośrednio przed badaniem używać środków odkażających do higieny tych miejsc. Jeśli chodzi o kał oraz mocz, pacjent pobiera próbki sam rano na czczo do specjalnego plastykowego pojemniczka, a w przypadku niemowlaka ‒ do woreczka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza