Trwa ładowanie...

Badania diagnostyczne w astmie - badnie PEF, spirometria

Astma jest chorobą przewlekłą utrudniającą oddychanie. Objawy astmy to męczący kaszel, ostre duszności, świszczący oddech. Choroba wymaga monitorowania. W tym celu stosuje się głównie testy czynnościowe układu oddechowego, czyli badanie spirometryczne i pomiar PEF.

spis treści

1. Jak wyglądają badania w astmie?

Przy użyciu pikflometru oceniamy PEF – szczytowy przepływ wydechowy. Pikflometr jest to małe przenośne urządzenie nadające się do codziennego domowego przeprowadzania pomiarów. Jego koszt to kilkadziesiąt złotych. Jest pomocny w monitorowaniu choroby oraz w rozpoznawaniu wczesnych objawów zaostrzenia astmy.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Optymalnym rozwiązaniem jest wykonywanie pomiarów 2 razy dziennie – rano i wieczorem, przed przyjęciem leku rozszerzającego naczynia i po przyjęciu tego leku. Każdorazowo należy wykonywać 3 pomiary i zapisywać najwyższą wartość. Aby wykonać badanie, nabieramy głęboko powietrze do płuc i gwałtownie jak najszybciej wdmuchujemy go do aparatu. Badanie powinno być przeprowadzone w pozycji stojącej, cały ustnik należy objąć ustami. Każdy pacjent powinien znać swój najlepszy wynik PEF i do niego odnosić wykonane pomiary.

2. Badanie PEF

W badaniu określamy tak zwaną zmienność dobową PEF – jest to różnica procentowa między najlepszym a najgorszym pomiarem w danym dniu – w przypadku kiedy wynosi ponad 20%, wskazana jest intensyfikacja leczenia astmy. Często obniżenie wyniku PEF jest odnotowywane wcześniej niż objawy pogorszenia przez samego pacjenta, jest więc ostrzeżeniem o nasileniu choroby, a szybkie włączenie intensywniejszego leczenia skraca okres zaostrzenia. Pomiar PEF jest również przydatny w określaniu alergenów powodujących nasilenie choroby. U pacjentów wykonujących w domu pomiar PEF wykazano mniejszą ilość przyjmowanych leków.

3. Spirometria

Spirometria jest badaniem dokładniejszym, a wyniki ocenia lekarz. Podobnie jak badanie PEF wymaga współpracy pacjenta, jest możliwe do wykonania dopiero przez starsze dzieci. Najważniejszymi ocenianymi parametrami w przypadku dychawicy oskrzelowej są VC – pojemność życiowa płuc oraz FEV 1 – natężona pierwszosekundowa pojemność wydechowa. Badanie jest całkowicie bezbolesne i polega na wdmuchaniu powietrza do rurki spirometru. Pomaga w rozpoznaniu choroby oraz w określeniu jej ciężkości i ocenie odpowiedzi na stosowane leczenie. W przypadku astmy ustabilizowanej powinno być wykonywane raz w roku.

U pacjentów chorujących na astmę pomocne może być również wykonanie testów skórnych czy oznaczanie swoistych IgE w surowicy krwi w celu wykrycia czynnika alergizującego. Okresowo wykonuje się morfologię z rozmazem i zdjęcie płuc.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Joanna Gładczak
Następny artykuł: Badanie PEF
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza