Trwa ładowanie...

Awersja seksualna - pogorszenie relacji seksualnych, relacje uczuciowe

W pewnym momencie w związku może dojść do kryzysu życia seksualnego. Zdarza się, że partnerzy w ogóle przestają ze sobą współżyć. Przyczyną zaprzestania współżycia może być awersja do bliskości z partnerem. Niekiedy po pewnym czasie okazuje się, że jedno z partnerów dopuściło się zdrady. O ile zdrada nie musi być powodem rozstania, o tyle przywrócenie satysfakcji z seksu bywa zadaniem niezwykle trudnym, a czasem po prostu niemożliwym. Skąd bierze się awersja do seksu?

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

spis treści
Jak znaleźć więcej czasu dla swojego partnera?
Jak znaleźć więcej czasu dla swojego partnera? [10 zdjęć]

Rutyna i codzienne obowiązki sprawiają, że coś, co kiedyś wydawało się niezwykle cenne, z biegiem czasu...

zobacz galerię

1. Awersja seksualna - pogorszenie relacji seksualnych

Szukanie satysfakcji seksualnej poza związkiem bardzo często wynika z obniżenia się jakości współżycia. Mogą to być rutynowe zachowania, tzn. stale te same pieszczoty, te same słowa, pozycje seksualne, ale także nieumiejętna stymulacja stref erogennych. Jeśli partnerzy o tym nie rozmawiają, w konsekwencji druga osoba zaczyna kojarzyć seks z czymś coraz mniej przyjemnym. Aż w pewnym momencie w ogóle traci ochotę na seks z partnerem i zaczyna poszukiwać osoby, która zaspokoi jej oczekiwania.

Zobacz także:

2. Awersja seksualna - relacje uczuciowe

Ponadto okazuje się, że częstym powodem seksualnej awersji w związku, a co za tym idzie – także zdrady jest również niezaspokojenie w pełni pozaseksualnych potrzeb, takich jak: oparcie psychiczne, bezpieczeństwo, bliskość emocjonalna. Zatem dystans emocjonalny, brak rozmowy o uczuciach, agresja słowna, brak porozumienia powodują, że brakuje w związku odpowiedniego klimatu emocjonalnego, do tego aby mogło nastąpić zbliżenie fizyczne. Jeżeli obie osoby chcą poprawić swoje relacje seksualne, powinny zacząć od szczerej rozmowy i wyjaśnić sobie wszystkie trudne kwestie związane z seksem oraz innymi bolesnymi przeżyciami. Jeżeli to nie wystarczy, warto zwrócić się do seksuologa lub psychoterapeuty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.