Trwa ładowanie...

Autotransplanstacja serca. Pierwszy taki zabieg na Dolnym Śląsku

Przez godzinę był bez serca. Funkcje życiowe podtrzymywała maszyna. Lekarze z Dolnego Śląska przeprowadzili u pacjenta z nowotworem bardzo skomplikowany zabieg autotransplantacji serca. To pierwsza tego typu operacja na Dolnym Śląsku, a piąta w kraju.

Zobacz film: "Ile kosztują leki po przeszczepie?"

1. Lekarze usunęli pacjentowi serce, a potem włożyli je z powrotem

Takie operacje to absolutny fenomen z medycznego punktu widzenia. Krzysztof Mrozek cierpi na niezwykle rzadki nowotwór. Guz był umiejscowiony na lewym przedsionku serca, co utrudniało dostęp. W związku z tym lekarze zdecydowali się na nowatorskie rozwiązanie. Najpierw wycięli serce, co umożliwiło im precyzyjne usunięcie zmian chorobowych, a następnie ponownie wszczepili organ pacjentowi.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych...

zobacz galerię

"Wycięliśmy serce, to serce wylądowało w misce obok, po wycięciu serca uzyskaliśmy dostęp do guza, który został wycięty w całości" – opowiadał o zabiegu w rozmowie z "Wydarzeniami" kardiochirurg dr Roman Przybylski.

2. Pacjent cierpi na rzadki nowotwór serca

Kiedy pan Krzysztof dowiedział się o zabiegu, był przekonany, że to, co planują lekarze, to absolutne science fiction. Nie miał jednak wyboru.

Lekarze zdiagnozowali u pacjenta rzadki nowotwór serca.
Lekarze zdiagnozowali u pacjenta rzadki nowotwór serca. (FB)

Guz zajmował prawie cały przedsionek serca. Choroba postępowała błyskawicznie, a żadna inna terapia nie wchodziła w grę. Nie można było wykonać przeszczepu serca. To wymagałoby podania leków, które chronią przed odrzuceniem, ale również obniżają odporność.

"Śmiertelność, tylko i wyłącznie leczonego zachowawczo tego typu guza, wynosi 90 procent w ciągu jednego roku" - wyjaśnia prof. Marek Jasiński, kardiochirurg z Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Już po tygodniu od diagnozy pacjent trafił na stół operacyjny. "Bardzo szybko i bardzo fajnie to poszło. Nie trzeba było cierpieć tak długo" – opowiadał Krzysztof Mrozek po zabiegu.

3. Pierwsza autotransplantacja na dolnym Śląsku

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili zabieg po raz pierwszy. W Polsce do tej pory wykonano zaledwie 5 takich autotransplantacji serca. Funkcje życiowe pacjenta w trakcie zabiegu były podtrzymywane przez urządzenie nazywane płucosercem.

Funkcje życiowe pacjenta podtrzymywało płucoserce.
Funkcje życiowe pacjenta podtrzymywało płucoserce. (iStock)

"Na świecie jest bardzo wiele trudnych rzeczy, ale one są dlatego trudne, że nie mamy odwagi ich spróbować" - mówił prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i kierownik Centrum Chorób Serca.

4. Uczeń prof. Religi

Operację przeprowadził Roman Przybylski – kardiochirurg, który wcześniej pracował w Zabrzu, a pierwsze kroki w kardiochirugii stawiał w zespole Zbigniewa Religi.

Lekarze z Dolnego Śląska wykonali pierwszą autotransplantację serca na Dolnym Śląsku.
Lekarze z Dolnego Śląska wykonali pierwszą autotransplantację serca na Dolnym Śląsku. (iStock)

"To, co tam było zrobione, to jest magia. Nawet nie potrafię sobie tego wyobrazić" – podkreślał wzruszony pacjent w rozmowie z "Wydarzeniami".

Krzysztof Mrozek wrócił już do domu i czuje się dobrze. Lekarze mówią, że ma bardzo silny organizm i zniósł operację nadspodziewanie dobrze. 30-latka czeka teraz leczenie onkologiczne. Wrocławscy lekarze szykują się teraz na kolejne wyzwanie. Chcą przeprowadzić pierwszy na Dolnym Śląsku przeszczep serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza