Trwa ładowanie...

Autofobia- co to jest, główne objawy, leczenie

Autofobia to jeden z rodzajów fobii specyficznej. Charakteryzuje się ona chorobliwym lękiem przed samotnością, poczuciem izolacji. Autofobia dotyka zazwyczaj osoby, które doświadczyły straty lub osamotnienia w wieku dziecięcym lub nastoletnim. Jakie są objawy autofobii? W jaki sposób się ją leczy?

spis treści

1. Czym jest fobia?

Fobia (gr. phóbos) to słowo wywodzące się z języka greckiego, oznaczające lęk lub strach. Fobie są zaburzeniami nerwicowymi. Mogą być spowodowane konkretnymi sytuacjami lub obiektami zewnętrznymi. Człowiek borykający się z fobią odczuwa zaniepokojenie i trwogę w sytuacjach, w których ma do czynienia z czynnikiem wyzwalającym lęk. Czynnikiem, który wyzwala lęk może być np. pająk (arachnofobia), kot (ailurofobia) lub pies (kynofobia). Niestety, nadal nie wiadomo, co właściwie przyczynia się do rozwoju reakcji fobicznej.

Zobacz film: "Mięta na pająki. Jak zrobić mieszankę?"

Wśród najpopularniejszych fobii możemy wyróżnić: akrofobię- lęk wysokości, rodentofobię – lęk przed gryzoniami, hydrofobię –lęk przed wodą, homofobia – lęk przed homoseksualizmem.

Zobacz także:

2. Autofobia - co to jest?

Autofobia zaliczana jest do fobii specyficznych. Fobie specyficzne, nazywane także fobiami prostymi lub izolowanymi, są najczęściej występującymi zaburzeniami psychicznymi.

Autofobia może objawiać się chorobliwym lękiem przed samotnością, poczuciem wyizolowania. To również strach przed byciem odrzuconym lub ignorowanym. Osoby dotknięte tą fobią czują się w pewien sposób niekochane i niechciane. Częstym objawem chorobowym autofobii są ataki paniki. Inne określenia dla autofobii: monofobia, izolofobia, eremofobia.

Eremofobia może dotknąć pacjentów, którzy zostali pozostawieni lub opuszczeni przez rodziców we wczesnym wieku dziecięcym.

Zobacz także:

3. Autofobia – główne objawy

Autofobia zaliczana jest do zaburzeń lękowych w postaci fobii. Osoby nią dotknięte borykają się z atakami paniki, gdy pozostają fizycznie same. Ataki paniki połączone są zazwyczaj nieumiejętnością racjonalnego myślenia.

Główne objawy fizyczne autofobii to:

Poczucie lęku wywołują miejsca, które kojarzą się z samotnością, a także sytuacje, podczas których autofobik pozostaje w pojedynkę. Fobia może być również wynikiem depresji, jednak nie jest to regułą.

Zobacz także:

4. Leczenie autofobii

Leczenie autofobii jest bardzo podobne jak w przypadku innych zaburzeń lękowych. Pacjent przy pomocy psychoterapeuty lub psychologa poddawany jest tzw. programowi naprawczemu. Jak pokazują badania, 75 procent pacjentów jest w stanie przezwyciężyć autofobię, przy zastosowaniu odpowiedniej terapii. Specjaliści w szczególności zalecają psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Oprócz psychoterapii, niektórym pacjentom przepisuje się odpowiednie leki. Wśród nich możemy wymienić: neuroleptyki, ß-blokery, benzodiazepiny, a także leki przeciwdepresyjne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Autofobia to jeden z rodzajów fobii specyficznej. Charakteryzuje się ona chorobliwym lękiem przed samotnością, poczuciem izolacji.
Autofobia to jeden z rodzajów fobii specyficznej. Charakteryzuje się ona chorobliwym lękiem przed samotnością, poczuciem izolacji. (Gettyimages)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza