Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Atrofia – charakterystyka, atrofia mięśni, pochwy i skóry

Atrofia to termin używany w medycynie na określenie zaniku, inaczej wiądu, czyli zmniejszenia objętości. Taki zanik może dotyczyć jakiejś komórki, tkanki, narządu lub części ciała. Atrofia może dotknąć miedzy innymi mięśni, mózgu, skóry, narządów płciowych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Charakterystyka atrofii

Ze względu na miejsce, którego dotyka, i przyczyny, która ją wywołują, typy atrofii są bardzo różne. Może wystąpić zanik starczy (pojawia się wraz z wiekiem), który obejmuje serce i mózg.

Innym typem atrofii jest ta z niedożywienia (obejmuje m.in. tkankę tłuszczową), z ucisku (np. w okolicach kości), z braku czynności (gdy np. na dłuższy czas jedna z kończyn musi być unieruchomiona). Innym typem atrofii jest zanik z odnerwienia obejmujący np. mięśnie, oraz hormonalny (np. atrofia nabłonka pochwy).

Częstym rodzajem atrofii jest ta dotycząca mięśni
Częstym rodzajem atrofii jest ta dotycząca mięśni

2. Co to jest atrofia mięśni?

Do zaniku mięśni, spowodowanego zaburzeniem w nerwach, może dojść z kilku przyczyn. Najczęściej ten typ atrofii spowodowany jest przez urazy, choroby genetyczne, ogólnoustrojowe, inne choroby neurologiczne, urazy kręgosłupa, kontuzje unieruchamiające pacjenta. Chorobami, które przyczyniają się do powstania atrofii mięśni, są najczęściej:

 • zespół Guillaina-Barrego,
 • stwardnienie rozsiane,
 • dystrofia mięśniowa,
 • neuropatia cukrzycowa,
 • stwardnienie zanikowe boczne,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • rdzeniowy zanik mięśni.

Atrofia mięśniowa może pojawić się też z innych przyczyn. Należą do nich np. brak aktywności fizycznej, unieruchomienie kończyny na kilka tygodni czy starzenie się. W przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. To główna, jak na chwilę obecną, metoda leczenia atrofii mięśni.

3. Co to jest atrofia pochwy

U kobiet po menopauzie może wystąpić dolegliwość zwana atroficznym zapaleniem pochwy, czyli atrofia pochwy. Charakteryzuje się ona zmniejszaniem grubości nabłonka ścian pochwy, a w rezultacie ich zanik.

Do powstania zanikowego zapalenia pochwy przyczynia się niedobór estrogenów, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego dopływu krwi do tkanek pochwy. Choć najczęściej hormon ten zmniejsza się po menopauzie, to do takiego stanu rzeczy może też dojść po usunięciu jajników czy chemioterapii.

Objawy atrofii tego typu to przede wszystkim: suchość pochwy i swędzenie pochwy, występowanie nieprawidłowych upławów i nadżerek nabłonkowych, ból podczas stosunku oraz krwawienie tuż po nim.

Atroficzne zapalenie pochwy leczy się hormonalną terapią zastępczą, gdyż celem jest podwyższenie poziomu estrogenów.

Zobacz także:

4. Z czym związana jest atrofia skóry?

Atrofia skóry związana jest z procesami starzenia i występuje przy wielu chorobach skóry. Narażenie cery na kontakt z różnymi czynnikami, takimi jak słońce, wpływa na jej widoczne zewnętrzne starzenie.

Do szybkiego procesu starzenia dochodzi poprzez zanik włókien kolagenowych. Z upływem czasu zmianie ulega też naturalne nawilżenie skóry.

Również obniżenie poziomu hormonów, palenie papierosów, a nawet osłabienie stanu psychicznego może doprowadzić do zniszczenia naczyń krwionośnych, a tym samym do atrofii skóry.

Jak wygląda skóra atroficzna? Jest bardzo cienka, mało elastyczna. Przydatki skóry zanikają, powstają natomiast głębokie różne rodzaje zmarszczek. Dochodzi do zwyrodnień tkanki łącznej, czego wynikiem jest zanik włókien kolagenowych.

Atrofia skóry może mieć charakter wrodzony lub nabyty, może być też konsekwencją różnych dermatoz. Leczenie atrofii skóry polega na wstrzykiwaniu implantów kolagenu. Ważne jest też używanie kosmetyków przeciwsłonecznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza