Trwa ładowanie...

ATPO – co to jest, norma, wyniki badań

ATPO, czyli anty-TPO, to przeciwciała, które są obecne w krwi osoby chorej. Z czym je wiązać i jak odczytać wyniki badań?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. ATPO – co to jest?

ATPO to przeciwciała, których obecność w krwi zwiastuje problemy z tarczycą. Po zbadaniu ich stężenia we krwi można dowiedzieć się, jaka choroba trawi nasz organizm. Przeciwciała ATPO są skierowane przeciwko tak zwanej peroksydazie tarczycowej. Jest to białko produkowane właśnie przez tarczycę. Ich obecność w organizmie jest wynikiem działania organizmu, który się broni przed chorobą. Dlaczego tak się dzieje? ATPO powstaje, ponieważ układ rozpoznaje komórki wyprodukowane przez tarczycę jako obce. ATPO zatem jest swoistą jednostką wysłaną przez organizm do wyeliminowania szkodników. Działanie to powoduje uszkodzenie tarczycy, a w następstwie nieprawidłowe jej funkcjonowanie. Działanie ATPO może doprowadzić nawet do zapalenia, niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,...

zobacz galerię

2. ATPO – norma

Zdiagnozowanie ATPO wykonuje się dzięki pomiarowi stręczenia przeciwciał we krwi. Nazywa się je autoimmunologicznymi chorobami tarczycy. Co więcej, wyniki ATPO pozwalają stwierdzić, jakie leki można podać choremu. Warto przy okazji określenia ATPO w organizmie, zbadać również poziom tyreoglobuliny.

Normy badania ATPO nie są uniwersalne, zatem nie są też określone. Ich wynik zależy od wielu zmiennych, w tym: wieku, płci, a także od przyjętych przez dane laboratorium metody. Normy ATPO są zatem określane każdorazowo dla konkretnego przypadku.

Warto, by osoby, które stale monitorują stan swojego poziomu stężenia ATPO w organizmie, powtarzały to badanie w jednym laboratorium – zmiana miejsca może powodować inne wyniki.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę na...

zobacz galerię

3. ATPO – wyniki badań

W zależności od tego czy poziom stężenia ATPO w organizmie jest za wysoki lub za niski możemy się spodziewać innych zaburzeń w organizmie. Jeżeli liczba przeciwciał jest za niska, wówczas należy wykonać dodatkowe badania specjalistyczne ze szczególnym uwzględnieniem takich chorób, jak: cukrzyca typu I, układowa choroba tkanki łącznej, rak tarczycy lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Jeśli zaś poziom stężenia ATPO jest za wysoki należy zbadać organizm w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności w nim takich chorób, jak: choroba Hashimoto (jest to przewlekłe zapalenie tarczycy) czy też choroba Gravesa-Basedowa.

Warto przy okazji badania ATPO podjąć również dodatkowe kroki w celu określenia stanu tarczycy jako takiej. Możemy podzielić je na dwie grupy i dobrze, jeśli ktoś borykający się z niewłaściwym  poziomem stężenia APTO wykona je wszystkie. Po pierwsze należy monitorować poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Warto także sprawdzić jej stan przez badania obrazowe, na przykład wykonując USG.

Następny artykuł: P-LCR

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.