Trwa ładowanie...

Kiedy ryzyko zawału jest największe? Nowe badania

Do niedawna poniedziałki uchodziły za dni statystycznie najbardziej niebezpieczne, jeśli chodzi o potencjalne ryzyko zawału. Jednak nowe badania wskazują, że ten dzień wcale nie jest najgorszy. Każdego dnia mamy równe prawdopodobieństwo ataku serca.

Zobacz film: "Przyczyny i objawy tętniaka serca"

1. Ryzyko zawału

Mało kto lubi poniedziałki. Do niedawna uważano, że jest to dzień tygodnia, w którym prawdopodobieństwo ataku serca jest największe.

Zauważono jednak, że współcześnie mamy każdego dnia równie wysokie ryzyko zawału lub nagłego zgonu powodowanego zatrzymaniem krążenia. Naukowcy z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles podali wyniki najnowszych badań.

W analizach wzięło udział 1500 osób. Na przestrzeni 3 lat, które były obiektem zainteresowania badaczy, dochodziło u nich do nagłego zatrzymania akcji serca. Dodatkowo zbadano okoliczności zgonów 2600 osób, których przyczyną śmierci było niespodziewane zatrzymanie krążenia. Ustalono, że większość tego typu zdarzeń ma miejsce w godzinach popołudniowych.

Nie tylko zawał. 5 chorób, które mogą objawiać się bólem klatki piersiowej
Nie tylko zawał. 5 chorób, które mogą objawiać się bólem klatki piersiowej [7 zdjęć]

Najczęstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej jest zawał serca. Istnieją jednak inne schorzenia, które...

zobacz galerię

Co trzecia osoba, która doświadczyła nagłego zatrzymania krążenia, ucierpiała z tego powodu między godziną 12 a 18.

28 proc. podobnych zdarzeń miało miejsce przed południem – od 6 rano do 12.

27 proc. chorych ucierpiało po 18 wieczorem, ale przed północą.

Niespełna 14 proc. miało problem z krążeniem między północą a 6 rano.

Wcześniej łączono poniedziałkowe zawały ze stresem związanym z powrotem do pracy po weekendzie. Jednak obecne wyniki badań sugerują, że tempo życia jest bardzo intesywne przez cały tydzień, dlatego ryzyko zawału jest tak samo wysokie w każdy dzień.

Zobacz też: Nagły zgon sercowy nie zawsze jest "nagły" – dowodzą naukowcy

2. Czynniki ryzyka zawału serca

To zaskakujące ustalenia, ponieważ dotychczas uważano, że zawał atakuje najczęściej nad ranem. Jak zwraca uwagę autor nowych badań, dyrektor medyczny Heart Rhythm Center w Cedars Sinai Medical Center w Los Angeles, dr Sumeet Chugh, takie informacje wciąż można znaleźć w podręcznikach

Chociaż poniedziałki wyeliminowano z listy najbardziej ryzykownych dni, jednocześnie zauważono, że wciąż w niedziele jest relatywnie mało problemów sercowych. Na tle całego tygodnia, to zaledwie 11 proc. zdarzeń.

Każdego roku w USA 357 tys. osób doświadcza zatrzymania krążenia nie będąc na terenie placówki medycznej. W efekcie średnio 80 proc. z nich umiera, zanim otrzyma pomoc. W Polsce 46 proc. wszystkich zgonów powodowanych jest chorobami serca i układu krążenia.

Ostatnie lata spowodowały zmianę trybu pracy z 5-dniowego na 7-dniową stałą aktywność. Stałe podłączenie do sieci sprawia, że nie doświadczamy realnego wypoczynku. Wiele osób pracuje w zasadzie non stop. To dlatego poniedziałek nie jest już najgroźniejszym dniem.

Ustalono też, że to nie tylko codzienny stres, ale tryb życia, nieodpowiednia masa ciała i niewłaściwe odżywanie mogą mieć decydujący wpływ na stan serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza