Astma wysiłkowa
Astma wysiłkowa to rzadka odmiana astmy. Rozwija się podczas wysiłku fizycznego i dotyczy głównie dzieci i młodzieży. Choroba ta charakteryzuje się spłyceniem oddechu w czasie wysiłku fizycznego, takiego jak na przykład ćwiczenia aerobowe. Astma wysiłkowa ma wiele cech wspólnych dla wszystkich typów astmy i dobrze reaguje na typowe leki przeciwastmatyczne. Wydaje się jednak, że nie ma ona typowego dla astmy podłoża związanego z reakcją zapalną.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
1. Przyczyny i objawy astmy wysiłkowej
Przyczyny astmy wysiłkowej nie są do końca poznane. Znane są jednak czynniki wywołujące napady astmy wysiłkowej. Mają one miejsce zazwyczaj po kilku minutach od energicznych ćwiczeń aerobowych, które wymagają oddychania zarówno przez nos, jak i przez usta. Czasem dochodzi do nich po 5 - 8 godzinach od ustania wysiłku, ale są to rzadkie przypadki. W rezultacie wdychania powietrza, które nie zostało ogrzane w jamie nosowej, dochodzi do zwiększenia przepływu krwi przez oskrzela, co z kolei prowadzi do ich obrzęku. Następnie naczynia krwionośne się obkurczają, co zwiększa zablokowanie przepływu powietrza. W efekcie pojawiają się objawy astmy, jednak bez zmian zapalnych, które zwykle im towarzyszą.
Przy ataku astmy wysiłkowej występuje uczucie duszności, uporczywy kaszel, świszczący oddech, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, spadek wydolności fizycznej. Dolegliwości te ustępują samoczynnie lub po przyjęciu leku rozkurczającego oskrzela. Duszność nasilać mogą pyłki roślin, skażenie środowiska, dym papierosowy. W silnym ataku astmy wysiłkowej może dojść do utraty przytomności i wystąpienia sinicy, co jest wynikiem niedoboru tlenu. Do tego typu ataków najczęściej dochodzi u osób, które mają zarówno astmę alergiczną, jak i wysiłkową i ćwiczą w środowisku o wysokim poziomie alergenów. Zwykle po 6 - 10 godzinach od pierwszego ataku dochodzi do kolejnego, o znacznie łagodniejszym przebiegu. Drugi atak nie jest poprzedzony zwiększonym wysiłkiem fizycznym.
2. Diagnostyka i leczenie astmy wysiłkowej
Astma oskrzelowa rozpoznawana jest podczas próby wysiłkowej. Gdy wynik jest dodatni, stwierdza się obturację (obkurczanie) oskrzeli. Jak w przypadku każdego typu choroby, leczenie astmy zakłada przede wszystkim unikanie czynników i warunków wywołujących ataki. Chorzy, którzy pragną uprawiać sport, powinni się odpowiednio przygotować do wysiłku fizycznego. Aby nie dochodziło do napadów choroby, ćwiczenia zawsze muszą być poprzedzone rozgrzewką. Warto stopniować intensywność treningu. Lekarz może przepisać glikokortykosteroidy, które pomogą kontrolować chorobę. Kilka minut przed planowanym wysiłkiem warto zastosować działający krótko beta-2-mimetyk. Skuteczne są również kromony, a także antagoniści receptorów leukotrienowych. Astma wysiłkowa utrudnia życie osobom aktywnym fizycznie.
Zdrowie i życie chorych cierpiących jednocześnie na astmę alergiczną i wysiłkową jest szczególnie zagrożone, gdyż ostry atak astmy wysiłkowej może się nawet skończyć śmiercią. Ważne, aby mając świadomość swojej choroby, odpowiednio zabezpieczać się przed jej napadami.
Komentarze