Trwa ładowanie...

Astma a alternatywne metody leczenia

Pismo "Canadian Respiratory Journal" przedstawiło badania dotyczące zależności między stosowaniem alternatywnych sposobów leczenia astmy a jej złym kontrolowaniem. Okazało się, że wśród dzieci, które leczono alternatywnymi metodami było dwa razy więcej przypadków złej kontroli choroby.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Konwencjonalne leczenie astmy

Konwencjonalne leczenie astmy polega przede wszystkim na podawaniu choremu glikokortykosteroidów wziewnych, dzięki którym łagodzi się stan zapalny oraz beta2-mimetyków, czyli leków rozszerzających oskrzela. Dzięki tym farmaceutykom astmatycy kontrolują chorobę i mogą normalnie funkcjonować. Wraz z wprowadzeniem glikokortykosteroidów wziewnych zasadniczo zmniejszył się współczynnik zgonów w wyniku astmy. Niestety, mimo tego pacjenci często nieufnie podchodzą do stosowania leków steroidowych, zakładając, że wiąże się to z takimi skutkami ubocznymi, jak w przypadku steroidów doustnych. Obecnie często stosuje się także leki skojarzone, łączące glikokortykosteroid i beta2-mimetyk, tym samym potęgujące działanie obu substancji.

2. Alternatywa dla terapii konwencjonalnej

Nieufność względem farmakoterapii często skłania pacjentów oraz rodziców dzieci chorych na astmę do szukania metod niekonwencjonalnych. W rezultacie wiele osób decyduje się na ziołolecznictwo, stosowanie witamin, chiropraktykę, homeopatię czy akupunkturę, czyli metody, których skuteczność w leczeniu astmy nigdy nie została naukowo potwierdzona. Konsekwencje takiego działania mogą być wysoce niekorzystne ze względu na możliwość interakcji farmaceutyków ze składnikami preparatów niekonwencjonalnych. Dodatkowo chory stosujący alternatywne metody leczenia często zaniedbuje przyjmowanie leków i nie przestrzega zaleceń lekarskich. Wszystko to sprawia, że u osób decydujących się na medycynę niekonwencjonalną stan astmy się pogarsza i częściej dochodzi do zaostrzeń choroby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Humanizowane przeciwciało monoklonalne na sezonowe ataki astmy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza