Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Arteriografia nerkowa

Arteriografia nerkowa, inaczej angiografia nerkowa albo badanie naczyniowe nerek, to rodzaj badania rentgenowskiego. Jak sama nazwa wskazuje, badanie dotyczy nerek i ich unaczynienia. Aby zobaczyć na obrazie rentgenowskim naczynia krwionośne, wprowadza się do nich tzw. kontrast, czyli substancję cieniującą.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

spis treści

1. Wskazania do arteriografii nerek

Należy zwrócić uwagę na następujące objawy:

 • pojawienie się krwi w moczu;
Cewnik stosowany w angiografii
Cewnik stosowany w angiografii

Cewnik wprowadzany jest do tętnicy; wstrzykuje się przez niego środek kontrastowy.

zobacz galerię

Badanie to wykonuje się również po przeszczepie nerki. Arteriografia nerek jest pomocna przy diagnozowaniu poniższych chorób i anomalii:

 • zwężenia lub zatorów tętnicy nerkowej i innych nieprawidłowości związanych z ukrwieniem nerek;
 • nieprawidłowości w ukrwieniu układu moczowego;
 • gruźlicy nerek;
 • guzach nerek;
 • guzach nadnerczy.

2. Przygotowania do arteriografii nerkowej

Przed arteriografią nerek należy wykonać badanie kreatyniny w surowicy oraz krzepnięcia krwi.

Trzeba pamiętać, że kontrast, czyli substancja cieniująca potrzebna do uzyskania obrazu, może uczulać. Jeśli występują skłonności do uczuleń, należy poinformować o tym lekarza.
Lekarz musi także posiadać wiedzę od pacjenta na temat:

 • występowania u niego skazy krwotocznej;
 • aktualnie przyjmowanych przez niego lekach;
 • fakcie lub podejrzeniach bycia w ciąży.

Przede wszystkim nie można dopuścić, aby obraz rentgenowski został przesłoniony przez gazy lub kał w jelitach. Dlatego wieczorem, dzień przed badaniem, należy się wypróżnić, a na badanie przyjść na czczo.
Arteriografia nerkowa jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a w przypadku dzieci w znieczuleniu ogólnym. Podczas badania pacjent leży. Wkłucie przeprowadzone jest w okolicach pachwiny. Najpierw znieczula się to miejsce. Do tętnicy udowej wprowadza się cewnik, przez który podaje się kontrast. Po zbadaniu naczyń nerkowych, lekarz wyjmuje cewnik i zakłada opatrunek. Całe badanie nerek trwa kilkadziesiąt minut.

Jeżeli w czasie badania wystąpią jakieś dolegliwości, należy zgłosić je natychmiast lekarzowi. Nie należy wstawać, dopóki lekarz na to nie zezwoli oraz bez porozumienia z nim zdejmować opatrunku. Po badaniu, w miejscu wkłucia może pojawić się krwiak, a także uczulenie na kontrast.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza