Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Arkadiusz Milik wraca do zdrowia po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego

Słynny polski piłkarz Arkadiusz Milik musiał opuścić boisko po doznaniu **urazu kolana podczas październikowego meczu z Danią**. Dwa dni po wypadku sportowiec przeszedł zabieg rekonstrukcji uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego.

Kolejnym etapem leczenia była intensywna rehabilitacja. Jak się okazuje, rehabilitacja polskiego piłkarza przebiegła doskonale. Arkadiusz bardzo przykłada się do ćwiczeń i każdego dnia widoczne postępy wywołują podziw wśród lekarzy.

Ostatnią wizytę kontrolną Milik będzie miał 10 stycznia i wtedy okaże się czy sportowiec może wrócić do pełnych treningów. Jeśli prowadzący lekarz profesor Pier Paolo Mariani nie wskaże żadnych przeciwskazań, piłkarz powróci na boisko 94 dni po doznaniu urazu.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest jednym z najczęściej występujących urazów kolana. Wyróżnia się dwa mechanizmy tego rodzaju wypadków: rotacyjny i przeprostny.

Być może Arkadiusz Milik już 10 stycznia powróci do treningów
Być może Arkadiusz Milik już 10 stycznia powróci do treningów (123rf)

Uszkodzenie przeprostne polega na silnym uderzeniu w kość piszczelową przy wyprostowanym kolanie i najczęściej dotyka on piłkarzy. W momencie uszkodzenia pojawia się silny ból kolana połączone z uczuciem niestabilności kolana. W miejscu urazu pojawia się obrzęk. Samoistna regeneracja włókien jest niemożliwa, dlatego niezbędna jest interwencja lekarza.

Przeprowadzenie zabiegu rekonstrukcji polega na odtworzeniu więzadła, do czego zazwyczaj stosuje się przeszczep pochodzący od pacjenta. Pobrany przeszczep jest wstawiony za pomocą śrub w obszarze kanałów kości piszczelowej i udowej.

Rehabilitacja po zabiegu jest kilkuetapowa. Pierwsze dni obejmują działanie zmniejszające obrzęk i wysięk w miejscu operacji. Następnie wprowadza się ćwiczenia mające na celu zapobieganie zrostom pooperacyjnym.

Drugim etapem trwającym do 14 dni po zabiegu są kontynuacją pierwszego etapu ze zwiększonym naciskiem na pracę nad zwiększeniem ruchomości stawu. Terapeuta zaleca odpowiedni zakres ćwiczeń, który pacjent wykonuje według schematu.

Okres pomiędzy 2 a 6 tygodniem po operacji to czas, kiedy następuje praca nad powrotem do normalnych codziennych czynności, a ćwiczenia są bardziej rozbudowane. Kolejne tygodnie to czas podnoszenia intensywności i trudności ćwiczeń. Zwraca się tu uwagę na poprawę kąta ugięcia stawu kolanowego.

Kolejne tygodnie to czas na wzmacnianie osłabionych mięśni nogi oraz ćwiczenia prowadzące do odzyskania pełnego zakresu ruchomości i wytrzymałości stawu kolanowego. Wprowadzane są coraz intensywniejsze ćwiczenia.

Od 16 tygodnia po zabiegu następuje czas powrotu do aktywności sportowej, jednak cały czas prowadzona jest rehabilitacja. Jednak pełen powrót do sportu następuje zwykle w 6-9 miesiącu po operacji.

ZOBACZ TAKŻE

Jak widać, Arkadiusz Milik bardzo przyłożył się do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych. Już teraz trener Maurizio Sarri docenia wysiłek sportowca włożony w rehabilitację. Ma nadzieję, że piłkarz powróci do zdrowia i będzie mógł wziąść udział 15 lutego w meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów z Realem Madryt.

Warto dodać, iż polski piłkarz wykupiony przez Włocha za ogromną sumę wykazał się strzelając w pierwszych dziewięciu meczach siedem bramek. Życzymy zatem Arkadiuszowi szybkiego powrotu do pełnego zdrowia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza