Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Arechin (chlorochina) na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2

Arechin można stosować jako leczenie wspomagające w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. To lek zawierający chlorochinę - substancję pierwotniakobójczą. Do tej pory był stosowany wyłącznie w leczeniu malarii, tocznia rumieniowatego i reumatoidalnego zapalenia stawów.

spis treści

1. Czym jest i jak działa Arechin?

Lek Arechin zawiera chlorochinę, która powoduje szybki rozkład znajdującej się w wodniczkach zarodźca hemoglobiny, pochodzącej z organizmu człowieka. Uwolniony z hemoglobiny hem niszczy błonę komórkową pierwotniaka.

Lek mogą przyjmować dorośli i dzieci po 14 r. ż.

2. Kiedy brać Arechin?

Arechin wykorzystywany jest w leczeniu:

 • malarii (zimnicy) – zapobiegawczo i leczniczo,
 • reumatoidalnego zapalenia stawów,
 • pełzakowicy,
 • ropnia wątroby wywołanego przez Entamoeba histolytica (pełzak czerwonki),
 • tocznia rumieniowatego,
 • leczenia wspomagającego w zakażeniach koronowirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERSCoV i SARS-CoV-2.
Arechin (chlorochina) na malarię może zwalczać koronawirusa
Arechin (chlorochina) na malarię może zwalczać koronawirusa (Shutterstock)

3. Koronawirus - leczenie chlorochiną na świecie

Badania kliniczne wskazują, że fosforan chlorochiny jest skuteczny w terapii COVID-19, choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Pierwsze doniesienia o chlorochinie jako potencjalnie skutecznym leku na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawiły się tuż po wybuchu epidemii COVID-19, kiedy Marc van Rast, wirusolog z Uniwersytetu w Leuven (Belgia), przypomniał, że podczas testów w 2004 r. wykazano, iż fosforan chlorochiny może być pomocny w leczeniu SARS, również wywoływanego przez koronawirusa.

W związku z tym badacze z chińskich ośrodków przeprowadzili badania w celu oceny skuteczności chlorochiny w leczeniu zakażenia SARS-CoV-2. Wykazały one, że substancja ta może pozwolić na zwalczenie nowego wirusa, w związku z czym zalecają jej stosowanie w leczeniu COVID-19.

Naukowcy z Qingdao University oraz Qingdao Municipal Hospital przeprowadzili badania kliniczne, w których wzięło udział ponad 100 pacjentów, w ponad 10 szpitalach: w Wuhan, Szanghaju, Pekinie, Ningbo, Chongqingu, Kantonie i Jingzhou. Każdemu z nich przez 10 dni podawano doustnie fosforan chlorochiny w dawce 500 mg dziennie.

Lek skutecznie hamował dalsze zaostrzenie zapalenia płuc i skracał przebieg choroby. Nie odnotowano przy tym żadnych ciężkich działań niepożądanych.

4. Koronawirus - leczenie Arechinem (chlorochiną) w Polsce

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych 13 marca 2020 r. wydał pozytywną opinię w sprawie zmiany w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego Arechin (Chloroquini phosphas).

Dodano nowe wskazanie do stosowania leku: "leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2".

5. Koronawirus w Polsce – leczenie Arechinem i lekami na HIV

Po decyzji prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, lek Arechin jest podawany pacjentom wraz z lekami na HIV.

Dr Grzesiowski
Dr Grzesiowski (East News)

Dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii, terapii zakażeń, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, zaznaczył, że leczenie zakażenia koronawirusem Arechinem jest eksperymentalne.

- Moim zdaniem ewentualna przydatność tych leków w przypadku koronawirusów SARS-CoV-2 byłaby możliwa tylko wtedy, gdyby zostały one podane pacjentom w pierwszych dniach zakażenia, zanim jeszcze dojdzie u nich do zapalenia płuc - powiedział.

Dlaczego podanie leku Arechin może być nieskuteczne na późniejszych etapach choroby? Zdaniem lekarza, kłopot w leczeniu chorych na COVID-19 polega na tym, że do zapalenia płuc dochodzi na późnym etapie choroby.

- Sam wirus nie niszczy płuc, jedynie inicjuje bardzo silny stan zapalny, a w płucach rozwija się wtedy burza naszych cytokin, a nie sam wirus - tłumaczy.

6. Arechin – przeciwskazania do stosowania

Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów:

 • z zaburzeniami czynności wątroby,
 • z zaburzeniami czynności siatkówki (z wyjątkiem ostrej fazy zimnicy),
 • z zaburzeniami w obrazie krwi,
 • z niedokrwistością hemolityczną,
 • z ciężkimi zaburzeniami żołądka i jelit.

Chlorochina może zaostrzyć przebieg łuszczycy, porfirii, miastenii. Podczas dłuższego stosowania należy okresowo co 3 miesiące przeprowadzać pełne badanie okulistyczne (badanie ostrości wzroku, dna oka, pola widzenia, ocena siatkówki, rogówki) z uwagi na ryzyko retinopatii.

Podczas długotrwałego leczenia należy unikać nasłonecznienia i naświetlania promieniami UV. Wykazano, że chlorochina może powodować ciężką hipoglikemię, w tym utratę przytomności, co może być zagrożeniem dla życia pacjentów leczonych i nieleczonych lekami przeciwcukrzycowymi.

Arechin to lek wydawany na receptę. Jego cena wynosi ok. 20 zł za opakowanie.

Zródła:

 1. Charakterystyka produktu leczniczego Arechin, www.leki.urpl.gov.pl
 2. Gao J., Tian Z., Yang X., Breakthrough: Chloroquine phosphate has shown apparent efficacy in treatment of COVID-19 associated pneumonia in clinical studies, "BioScience Trends" 2020
 3. Dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii, terapii zakażeń, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.