Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Apopleksja jajnika – przyczyny, objawy, powikłania, operacja

Apopleksja jajnika to stan, w którym dochodzi do pęknięcia torbieli jajnika. Apopleksja jajnika jest niebezpieczna dla zdrowia pacjentki. Prawie zawsze apopleksja jajnika wiąże się z koniecznością interwencji chirurgicznej. Jakie są objawy apopleksji? Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Zobacz film: "Jak objawia się torbiel jajnika?"

spis treści

1. Przyczyny apopleksji jajnika – przyczyny

Dlaczego powstaje apopleksja jajnika? Przyczyny apopleksji jajnika są różne. Należą do nich: stan zapalny jajnika, uraz brzucha, wadliwe działanie hormonów płciowych w organizmie kobiety, stres oraz problemy z krzepnięciem krwi. Przyczyną apopleksji jajnika może być także rutynowe badanie ginekologiczne oraz stosunek płciowy.

2. Jakie są objawy apopleksji jajnika

Objawy apopleksji jajnika są uzależnione od tego jaką wielkość ma torbiel jajnika przed pęknieciem. Apopleksja jajnika powoduje takie objawy jak krwawienie w jamie brzusznej połączone ze spadkiem ciśnienia, osłabieniem, zawrotami głowy, złym samopoczuciem, omdleniem, dreszczami i gorączką, wymioty oraz suchość w ustach.

Torbiel jajnika – zdjęcia
Torbiel jajnika – zdjęcia

Torbiele mogą przyjąć charakter złośliwy – wtedy mówi się o raku jajnika.

zobacz galerię

Apopleksja jajnika wiąże się z bólem, który pojawia się głównie w połowie cyklu. Ból jest zlokalizowany w dolnej części brzucha. Zdarza się, że ból przy apopleksji jajnika może promieniować w stronę kręgosłupa lędźwiowego lub odbytu.

Apopleksja jajnika może być potwierdzona podczas badania USG. Świadczyć będzie o tym płyn w zatoce Douglasa.

3. Co to jest zapalenie jajnika?

Apopleksja jajnika może doprowadzić do poważnych powikłań. Najczęstszym jest zapalenie otrzewnej, do którego dochodzi w momencie gdy płyn przedostaje się do jamy brzusznej. Powikłania jakie wiążą się z zapaleniem otrzewnej to narastające bóle brzucha, nudności, wymioty i pogarszający się stan pacjentki.

Jeżeli pęknięciu ulega torbiel, która powstała w wyniku endometriozy to choroba może rozprzestrzeniać się na inne narządy. Torbiel może być także ze stanem zapalnym i wówczas może znajdować się w niej ropa. Jeżeli dojdzie do pęknięcia takiej torbieli to zakażeniu może ulec cała jama brzuszna i występuje wysoka gorączka.

Zobacz też:

4. Jak wygląda operacja torbieli jajnika?

Jeżeli wystapi apopleksja jajnika praktycznie zawsze potrzebny jest zabieg chirurgiczny. Operacja jest konieczna jeżeli objawy apopleksji jajnika się nasilają i zagrażają życiu pacjentki.

Operacja torbieli jajnika może odbyć się jeszcze przed apopleksją jajnika. Jeżeli torbiel jest duża to uciska na inne narządy takie jak pęcherz moczowy czy jelita.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza