Trwa ładowanie...

Apo Tamis - skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Apo Tamis jest lekiem stosowanym u mężczyzn. Substancją czynną kapsułek o przedłużonym uwalnianiu jest tamsulozyna. Dzięki jej obecności lek łagodzi objawy ze strony dolnych dróg moczowych związane z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, takich jak trudności z oddawaniem moczu. Co zawiera i jak działa Apo-Tamis?

spis treści

1. Co to jest Apo Tamis?

Apo Tamis to lek wskazany do stosowania u mężczyzn. Zawiera tamsulozynę(chlorowodorek tamsulozyny, Tamsulosini hydrochloridum). Jej obecność prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśni gruczołu krokowego i cewki moczowej. Włącza się go przy łagodnym rozroście gruczołu krokowego w celu zmniejszenia towarzyszących mu dolegliwości.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (łac. hyperplasia prostatae, ang. benign prostatic hyperplasia – BPH) jest chorobą występującą u mężczyzn, związaną głównie z rozrostem komórek gruczołowych i komórek podścieliska gruczołu krokowego, w mniejszym stopniu przerostem komórek.

Prowadzi do zwężenia dróg odpływu moczu. Lek Apo Tamis, dzięki temu, że blokuje receptory adrenergiczne typu alfa1, ułatwia przepływ moczu przez cewkę moczową i oddawanie moczu.

2. Skład leku Apo Tamis

Jedna kapsułka o przedłużonym uwalnianiu Apo Tamis zawiera 0,4 mg substancji czynnej tamsulosyny chlorowodorku. Substancje pomocnicze to alginian sodu, kwas metakrylowy i kopolimer akrylanu etylu, glicerol dibehenian, maltodekstryna, laurylosiarczan sodu, makrogol 6000, polisorbat 80, wodorotlenek sodu, symetykon emulsja wodna 30% (symetykon, metyloceluloza, kwas sorbinowy) i koloidalna krzemionka bezwodna.

Otoczka kapsułki zawiera: dwutlenek tytanu (E171), czerwony tlenek żelaza (E172), żółty tlenek żelaza (E172) i żelatynę. Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu Apo Tamis są wydawane na receptę i dostępne w opakowania zawierających 30 kapsułek powlekanych, 90 kapsułek powlekanych i 100 kapsułek powlekanych.

Zobacz także:

3. Wskazania do stosowania Apo Tamis

Wskazaniem do stosowania leku są objawy ze strony dolnych dróg moczowych (LUTS, ang. lower urinary tract syndroms) związane z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.

Do najczęstszych objawów LUTS należy:

 • uczucie gwałtownego parcia na pęcherz,
 • częste oddawanie moczu w dzień i w nocy (częstomocz),
 • trudności w powstrzymaniu oddania moczu spowodowane bardzo silnym parciem (tzw. parcia naglące),
 • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
 • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
 • zwężenie strumienia moczu i osłabienie jego ciśnienia,
 • przerywany, pulsacyjny strumień moczu,
 • oddawanie moczu kroplami,
 • wydłużenie czasu potrzebnego na oddanie moczu,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu,
 • nietrzymanie moczu,
 • mimowolny wyciek moczu,
 • zespół pęcherza nadaktywnego,
 • infekcje dróg moczowych.

4. Dawkowanie leku

Apo Tamis należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Typowa dawka to jedna kapsułka na dobę. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak zażywać lek? Apo-Tamis należy przyjmować po śniadaniu lub po pierwszym posiłku, popijając szklanką wody. Należy pozostawać w pozycji siedzącej lub stojącej nigdy w pozycji leżącej).

Kapsułkę należy połknąć w całości. O ile można ją otworzyć i zażyć jej zawartość bez żucia (np. w przypadku trudności z połykaniem), nie wolno jej rozgryzać ani przetrzymywać w jamie ustnej, ponieważ zaburza to zdolność do stopniowego uwalniania substancji czynnej.

5. Przeciwwskazania, działania niepożądane i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Apo Tamis jest:

 • nadwrażliwość na tamsulosynę (w tym polekowy obrzęk naczynioruchowy),
 • nadwrażliwość na którykolwiek inny składnik preparatu,
 • ortostatyczne spadki ciśnienia tętniczego w wywiadzie,
 • ciężka niewydolność wątroby. Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Nie należy stosować tego leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, gdyż Apo Tamis w tej populacji nie jest skuteczny. Preparat nie jest również wskazany do stosowania u kobiet.

Apo Tamis, jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane. Mogą to być zawroty głowy i niewyraźne widzenie oraz zaburzenia widzenia, jak również nieprawidłowy wytrysk (wytrysk wsteczny) lub zaburzenia wytrysku, mała ilość lub brak nasienia w czasie wytrysku (niezdolność do wytrysku).

Jeśli występuje nadwrażliwość na substancję zawartą w leku, może pojawić się nagły miejscowy obrzęk tkanek miękkich (np. gardła lub języka), trudności w oddychaniu i (lub) świąd oraz wysypka (obrzęk naczynioruchowy). Podczas terapii nie należy prowadzić pojazdów, używać narzędzi ani obsługiwać maszyn, gdyż lek może powodować zawroty głowy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza