Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Apatia - charakterystyka, objawy, najczęstsze przyczyny, leczenie

Problemy psychiczne bardzo często odbijają się na zdrowiu fizycznym. Tak jest w przypadku apatii. Osoby na nią cierpiące rezygnują z większości form ruchu, także tych które do tej pory sprawiały im radość. Jeśli taki stan utrzymuje się przed dłuższy czas należy skontaktować się z lekarzem.

Zobacz film: "Jesienno-zimowa apatia znacznie wpływa na obniżenie libido"

spis treści

1. Co to jest apatia

Apatia to stan, który charakteryzuje się obojętnością na wiele spraw, brakiem chęci do jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz kontaktów z ludźmi. To najkrócej mówiąc, utrata radości z życia. Bardzo często współwystępuje z takimi chorobami jak: depresja, niedoczynność tarczycy oraz nowotwór.

Charakterystyczne jest dla niej ograniczenie wykonywania codziennych obowiązków do całkowitego minimum. Bardzo często rzeczy, które wcześniej sprawiały cierpiącemu na nią przyjemność i stanowiły formę relaksu nagle przestały mieć całkowite znaczenie. Osoby w stanie apatii codzienne czynności robią automatycznie. Jedzenie, picie czy rozmowa z bliskimi dzieje się bez żadnych emocji.

2. Jakie są objawy apatii

To, w jaki sposób przebiega apatia oraz z jakim nasileniem, zależy od danej osoby oraz jej cech osobowości. Istnieje jednak sześć głównych objawów apatii i są to: obniżenie nastroju, ciągłe odczuwanie smutku oraz przygnębienia oraz brak odczuwania jakichkolwiek emocji, reakcje na bodźce fizyczne płynące z naszego ciała są ograniczone. Głód, pragnienie lub ochota na seks są praktycznie nie odczuwalne, relacje społeczne praktycznie nie istnieją. Osoby, które doświadczają apatii rezygnują ze spotkań towarzyskich oraz niechętnie podchodzą do poznawania nowych ludzi, apatia źle wpływa także na koncentrację oraz oraz aktywność intelektualną. Występują trudności w uczeniu się oraz w zapamiętywaniu, co sprawia, że jeszcze bardziej zniechęcamy sie do podejmowania tych czynności.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej...

zobacz galerię
  • stan apatii wypływa także na pogorszenie naszej aktywności fizycznej, ponieważ wycofujemy się ze wszelkich sportów, jakie do tej pory wykonywaliśmy. Wszelkie ćwiczenia i aktywność fizyczna zostają odstawione na boczy tor, a obowiązki z dnia codziennego ograniczają się do minimum,
  • apatia może powodować także problemy ze snem. Może występować nadmierna senność, ciągłe zmęczenie. Często osoby w stanie apatii śpią bardzo mało, mają trudności z zasypianiem oraz wybudzają się w nocy.

3. Jakie są najczęstsze przyczyny apatii

Apatia może pojawiać się w chwilach stresujących, w sytuacjach, które nas przytłaczają i początkowo wydają się bez wyjścia. Obniżenie nastroju w takich sytuacjach to rzecz normalna, natomiast kiedy utrzymuje sie zbyt długo, warto poszukać pomocy. Apatia może także współwystępować z innymi chorobami takimi jak: cukrzyca, depresja czy choroby tarczycy.

Bardzo często apatia jest jednym z objawów chorób psychicznych, jak na przykład choroba afektywna dwubiegunowa czy schizofrenia. Przyczyną apatii może być także doświadczenie jakiejś traumy lub trudnego przeżycia. Osoba taka myśli, że zagłuszenie lub całkowite odcięcie sie od swoich uczuć i emocji pomoże przejść trudne chwile.

Zobacz także:

4. Jak leczyć apatię

Najważniejsze jest to, aby nie bagatelizować stanu apatii. Zweryfikowanie objawów oraz dobranie odpowiedniego leczenia powinno odbyć się jak najszybciej. W takim przypadku najlepsze efekty przynosi wsparcie psychologa. Często bywa tak, że u źródła takiego zachowania i samopoczucia, leży jakieś zaburzenie psychiczne, które wymaga odpowiedniego leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza