Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Antyoksydanty w prewencji raka jelita grubego. Najnowsze badania

Czym są antyoksydanty? To przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki powstające w organizmie. Do tych naturalnych substancji zaliczamy miedzy innymi witaminę C, E lub A, oraz selen. Według najnowszych badań przyjmowanie witaminy E nie przyczynia się do spadku występowania polipów w obrębie jelita.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

spis treści

  Te z kolei z upływem czasu mogą przekształcić się w nowotwór jelita grubego. Wyniki badań uzyskane na podstawie analizy 6500 pacjentów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wskazują, że osoby które przyjmowały te dwa przeciwutleniacze nie zmniejszyły ryzyka wystąpienia polipów jelita grubego.

  Jednym z podstawowych badań jelita grubego jest kolonskopia
  Jednym z podstawowych badań jelita grubego jest kolonskopia (123RF)

  Podczas przeprowadzonej kolonoskopii wykazano, że ponad 1/3 badanych osób miała przynajmniej jednego polipa w jelicie grubym, pomimo regularnego stosowania antyoksydantów. Najnowsze badania zostały opublikowane w magazynie "Cancer Prevention Research" i przeczą temu w co wierzyliśmy przez lata.

  Do tej pory wydawało nam się, że zażywanie witamin przyczynia się do utrzymania zdrowia i uchroni nas również przed wystąpieniem chorób nowotworowych. Okazuje się, że niekoniecznie.

  Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50. roku życia. Mówiąc o czynnikach ryzyka należy wspomnieć o kwestiach epidemiologicznych dotyczących samego jelita, a także tych związanych z dietą i trybem życia. W kwestii diety zwiększone ryzyko występuje u osób, które spożywają dietę bogatą w tłuszcze i ubogą w błonnik.

  Jednym z najwcześniejszych objawów jest obecność krwi w kale. Nawet jednorazowe wystąpienie takiej sytuacji powinno nas skłonić do wizyty u lekarza. Poza tym występują również inne, niespecyficzne objawy takie jak zmęczenie, brak apetytu czy chudnięcie.

  Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych
  Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych [5 zdjęć]

  Każdego roku na raka jelita grubego zapada ponad 13 tys. Polaków, z czego ok. 9 tys. umiera. Dotąd choroba

  zobacz galerię

  Witamina E należy do najsilniejszych przeciwutleniaczy, chroni skórę przed starzeniem i zmniejsza ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych.

  Wspomaga także układ rozrodczy, mając swój udział w produkcji nasienia u mężczyzn i wpływając na płodność. Witamina E działa także stymulująco na układ odpornościowy, mając duży udział w regulacji procesów immunologicznych. Objawami jej niedoboru są między innymi neuropatie oraz zaburzenie funkcjonowania układu mięśniowego.

  W związku z nowymi informacjami konieczne jest przeprowadzenie doświadczeń odnoszących się do molekularnego niepowodzenia witaminy E w prewencji raka jelita grubego.

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza