Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z wielu obecnie dostępnych metod antykoncepcji. Czy jest ona skuteczną ochroną przed niechcianą ciążą? Czy ma skutki uboczne wpływające na zdrowie korzystającej z niej kobiety? Na te pytania odpowiada lekarz Katarzyna Pietuch.
Spiralka wewnątrzmaciczna jest wybierana przede wszystkim przez kobiety po 30. roku życia, które już rodziły. Są to kobiety nieplanujące kolejnych ciąż, skupiające się na życiu zawodowym i dysponujące ograniczonym czasem. Nie chcą one częstych wizyt u ginekologa, a wkładka wewnątrzmaciczna pozwala na stałą antykoncepcję i nie wymaga częstych wizyt, tak jak na przykład tabletki antykoncepcyjne. Ważne są jednak regularne badania cytologiczne i ginekologiczne.
Zakładanie wkładki domacicznej odbywa się w czasie, kiedy kobieta ma miesiączkę. Jest to bolesny zabieg ginekologiczny, nie trwający jednak długo. Można tez zabieg przeprowadzić z anestezjologiem, co jest praktykowane głównie w gabinetach prywatnych. W trakcie zakładania wkładki może dojść do przebicia jamy macicy.
Decyzja o założeniu wkładki wewnątrzmacicznej powinna być podjęta przez kobietę w konsultacji z lekarzem.