Trwa ładowanie...

Antykoncepcja chirurgiczna

Antykoncepcja chirurgiczna to najskuteczniejsza metoda antykoncepcyjna. Na sto przypadków stosowania tej metody jedynie 0,5-0,15 kończy się zapłodnieniem. Antykoncepcja chirurgiczna polega na podwiązaniu jajowodów lub podwiązaniu, ewentualnie podcięciu, nasieniowodów.

Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

 


spis treści

1. Zabieg podwiązania jajowodów

Podwiązanie jajowodów to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu i zablokowaniu dróg rodnych kobiety odpowiedzialnych za wędrówkę komórki jajowej w kierunku macicy. Jeżeli zabieg jest dobrze przeprowadzony, to całkowicie pozbawia on kobietę płodności. Przypadki zajścia w ciążę po wykonaniu podwiązania jajowodów są niezwykle rzadkie i wynoszą zaledwie 0,5 na 100. Decyzja o wyborze tej formy antykoncepcji musi być bardzo poważnie przemyślana, ponieważ przypadki przywracania płodności cechują się bardzo niską skutecznością. Podwiązanie jajowodów nie wpływa na jakość życia erotycznego kobiety - przeciwnie - wiele z nich dopiero teraz może się w pełni otworzyć na doznania erotyczne, ponieważ znika obawa zajścia w ciążę. Zabieg nie wpływa na czynności hormonalne jajników, nie przyspiesza menopauzy, zwykle nie powoduje zmian związanych z miesiączkowaniem. Niestety, w wielu przypadkach kobiety żałują swojej decyzji, gdy wchodzą w związek z nowym partnerem, z którym chcą posiadać dziecko. W Polsce zabiegu nie wykonuje się na życzenie pacjentki, a jedynie ze wskazań lekarskich.

2. Wazektomia

Wazektomia to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu nasieniowodu lub nasieniowodów. Odmianą wazektomii jest vasoligatura, gdzie istotą jest podwiązanie nasieniowodów (przewodów, przez które płyną plemniki). Obustronne wykonanie zabiegu powoduje trwałą bezpłodność. Męska antykoncepcja chirurgiczna jest w wielu krajach legalna, jednak nie wszędzie. Wazektomia, jak każda metoda antykoncepcyjna, ma swoje wady i zalety. Do niewątpliwych korzyści wynikających z wykonania zabiegu należą:

  • bardzo wysoka skuteczność – antykoncepcja chirurgiczna zapewnia powyżej 99% skuteczności; wskaźnik Pearla dla sterylizacji męskiej wynosi 0,15-0,10, co oznacza, że na sto par stosujących wazektomię jako metodę antykoncepcyjną, zdarzyło się zaledwie 0,15-0,10 zapłodnień;
  • brak skutków ubocznych dotyczących sprawności i funkcji seksualnych mężczyzny – wazektomia nie wpływa negatywnie na jakość doznań erotycznych mężczyzny;
  • usuwa strach przed niepożądaną ciążą i na stałe rozwiązuje problem antykoncepcji;
  • w porównaniu z innymi metodami jest jedną z najtańszych metod zapobiegania ciąży – jeden stały wydatek;
  • nie wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia.

Lekarze wykonujący podwiązanie jajowodów twierdzą, że jest to zabieg całkowicie odwracalny, jednakże - jak dowodzą statystyki - tylko w ok. 30% przypadków próba ponownego udrożnienia jajowodów kończy się sukcesem. Ponadto zabieg ten jest kosztowny i wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Należy także pamiętać, że antykoncepcja chirurgiczna (zwana także antykoncepcją trwałą) nie zawsze się udaje, tzn. podwiązanie jajowodów nie udaje się w 1 na 200 przypadków, natomiast zabieg wazektomii jest nieudany w 1 na 2000 zabiegów. Antykoncepcja w formie sterylizacji to zabieg dla osób dojrzałych, które mają już dzieci i są w pełni przekonane, że nie chcą posiadać dodatkowego potomstwa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Magdalena Boniuk
Następny artykuł: Podwiązanie nasieniowodów
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza