Trwa ładowanie...

Antykoncepcja awaryjna bez recepty w UE - czy będzie dostępna w Polsce?

Komisja Europejska zdecydowała, że pigułka „dzień po” będzie dostępna bez recepty w krajach Unii Europejskiej. Unijni urzędnicy zastrzegli jednak, że ostateczna decyzja leży w gestii każdego z krajów członkowskich. Czy antykoncepcja awaryjna będzie dostępna bez recepty również w Polsce?

spis treści

1. Tabletki po bez recepty?

W UE bez recepty ma być dostępny środek ellaOne. Zawiera on octan uliprystalu i jest przeznaczony, aby zapobiec ciąży w nagłych przypadkach. Tabletkę „dzień po” można zastosować w ciągu 5 dniu po stosunku bez zabezpieczenia lub kiedy metoda antykoncepcji zawiodła. Należy jednak pamiętać, że największą skuteczność uzyskuje się, zażywając środek maksymalnie 24 godziny po zbliżeniu płciowym. Dzięki dostępności tabletki po stosunku bez recepty kobiety szybciej i łatwiej będą mogły skorzystać z tej formy zapobiegania ciąży.

Zobacz film: "Osobowość seksualna"

Tabletka

Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia zgodziło się, aby preparat ellaOne był w Polsce dostępny bez recepty. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj .

Według Komisji Europejskiej tabletki te mogą być stosowane bezpiecznie i skutecznie bez recepty. Jednak ostateczna decyzja o tym, czy środek ellaOne będzie sprzedawany bez recepty, będzie należała do każdego z państw UE. Enrico Brivio, rzecznik komisarza UE ds. zdrowia, powiedział: Jeżeli jednak jakiś rząd chce utrzymać sprzedaż na recepty, to może to zrobić.

2. Unia – tak, Polska – nie

Jak sytuacja będzie wyglądała w Polsce? Na posiedzeniu Europejskiej Agencji ds. Leków Polska głosowała przeciwko temu projektowi. Wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann, już zapowiedział, że jeśli unijne zapisy pozostawią w gestii rządów poszczególnych krajów zgodę na sprzedaż bez recepty, to w naszym kraju tabletki ellaOne będzie można kupić tylko po wcześniejszej wizycie u lekarza i uzyskaniu recepty.

Z zapowiedzi rządu wynika, że ellaOne nie będzie u nas dostępna bez recepty, jednak bez większych problemów będzie można kupić środek w innych krajach UE. Czy jest realna szansa, żeby stało się inaczej? Eksperci w to wątpią – temat antykoncepcji w naszym kraju wciąż traktowany jest jako kwestia ideologiczna, a nie medyczna. Właśnie dlatego należy spodziewać się, że środowiska konserwatywne będą przeciwne ułatwionemu dostępowi do antykoncepcji awaryjnej.

Czy sądzicie, że tabletki „dzień po” powinny być w Polsce dostępne bez recepty? Dzielcie się z nami swoimi opiniami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza