Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Wpływ antydepresantów na pamięć emocjonalną

Pismo „Molecular Psychiatry” przedstawia wyniki badań szwedzkich naukowców nad wpływem antydepresantów na pamięć emocjonalną osób cierpiących na poważną depresję. Wynika z nich, iż w przeciwieństwie do starszych leków, escitalopram odwraca objawy deficytu pamięci.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Skutki depresji

U osób cierpiących na ciężkie zaburzenia depresyjne często występują również zaburzenia poznawcze. Wśród nich są między innymi zaburzenia koncentracji, brak decyzyjności, a także upośledzenie pamięci emocjonalnej.

2. Badania nad przywracaniem pamięci emocjonalnej

Zaburzenia poznawcze towarzyszące ciężkiej depresji bardzo trudno jest badać na przykładzie zwierząt. Mimo tego, naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie postanowili przeprowadzić eksperyment na szczurach, które wykazywały objawy przypominające symptomy głębokiej depresji u ludzi. Uczeni skupili się na zaburzeniach pamięci emocjonalnej, które szczury manifestowały przy nauce unikania nieprzyjemnych bodźców. Z ich badań wynikło, iż podawanie szczurom escitalopramu, czyli antydepresantu nowej generacji, który stanowi najbardziej selektywny z inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, przywracało im pamięć emocjonalną. Leki starej generacji nie dawały podobnych wyników. Wiedza uzyskana z tego odkrycia może pomóc w doborze odpowiednich leków pacjentom cierpiącym na zaburzenia poznawcze.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza