Trwa ładowanie...

Leki antydepresyjne - rodzaje, działanie, możliwe skutki uboczne

Leki antydepresyjne zwane są także tymoleptykami. Zalicza się je do grupy środków o działaniu psychotropowym. Stosowane są od 50 lat w przemyśle farmakologicznym w leczeniu zaburzeń psychicznych. Umożliwiają skuteczną terapię osób cierpiących na depresję, a także chorych dotkniętych zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (nerwicą natręctw) czy zaburzeniami lękowymi i fobiami społecznymi.

Zobacz film: "Metody leczenia depresji"

spis treści

1. Jak działają antydepresanty

Antydepresanty w ciąży
Antydepresanty w ciąży

U niektórych kobiet w ciąży, chorujących na depresję i zażywających leki antydepresyjne, może dojść do...

zobacz galerię

Leki antydepresyjne korzystnie oddziałują na stan psychiczny i somatyczny osób cierpiących na depresję. Działanie tych substancji zmniejsza wszelkie objawy choroby. Antydepresanty łagodzą stany stresowe, zwalczają zaburzenia snu, a ponadto poprawiają ogólne samopoczucie chorego. Leki antydepresyjne wpływają także na stężenie serotoniny i noradrenaliny, zapobiegają wychwytowi tych substancji ze szczeliny synaptycznej. Ponadto zmieniają wrażliwość receptorów umieszczonych na błonach komórkowych.

Leki antydepresyjne mają także działanie przeciwlękowe, dlatego też są stosowane w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych, charakteryzujących się występowaniem stanów lękowych. Bardzo często farmaceutyki te stosuje się w leczeniu lęku społecznego oraz lęku panicznego. Niekiedy są włączane do terapii osób cierpiących na stany lęku uogólnionego. Antydepresanty skutecznie są wykorzystywane w leczeniu nerwicy natręctw. W tym celu stosuje się głównie środki serotoninergiczne. Leki antydepresyjne wpływają również na zmianę postrzegania własnej osoby, sprawiają, że chorzy na depresję czują się silniejsi i pewniejsi.

2. Rodzaje leków antydepresyjnych

Wśród leków antydepresyjnych wyróżnia się trzy główne grupy:

 • inhibitory wychwytu zwrotnego monoamin (serotoniny, dopaminy, noradrenaliny),
 • leki o receptorowych mechanizmach działania,
 • inhibitory monoaminooksydazy.

Wśród pierwszej grupy leków na szczególną uwagę zasługują trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (tzw. TLPD), ponieważ gwarantują skuteczne leczenie depresji, a ponadto stosowane są w terapii od wielu lat. Jednak środki te nie powinny być zażywane przez m.in. osoby cierpiące na choroby serca czy jaskrę. Dlatego też chorzy na depresję zawsze powinni informować prowadzącego terapię o dolegliwościach, na które cierpią.

Leki antydepresyjne to także zaliczane do pierwszej grupy inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI). Substancje te są bezpieczniejsze w stosowaniu niż leki trójcykliczne, aczkolwiek ich działanie jest nieco słabsze. Skuteczność terapii, prowadzonej tymi preparatami, zależy od indywidualnego przypadku.

W leczeniu stanów depresyjnych stosuje się także neuroleptyki, związki magnezu oraz leki normotymiczne. Neuroleptyki głównie zalecane są w przypadku zaburzeń afektywnych, natomiast preparaty normotymiczne wskazane są osobom cierpiącym na stany lękowe.

Jak leczyć depresję? Istnieje ogromna grupa leków pomagająca zwalczać objawy choroby, jednak przed podjęciem terapii farmakologicznej niezbędna jest konsultacja psychiatryczna. Lekarz dobierze środki do indywidualnych potrzeb pacjenta i do jego stanu psychicznego.

3. Możliwe skutki uboczne stosowania leków antydepresyjnych

Nadmierne lub długotrwałe stosowanie antydepresantów może prowadzić do pojawienia się wielu skutków ubocznych. Leki te wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i mogą w ten czy inny sposób. Niektórzy naukowcy są zdania, że przyjmowanie leków może zwiększać ryzyko popełnienia samobójstwa. Dzieje się tak najcześciej na samym początku leczenia, podczas zmiany dawki.

Odpowiednio dobrana dawka przynosi zdecydowanie więcej korzyści, niż jakichkolwiek działań niepożądanych. W przypadku każdego pacjenta na wystąpienie skutków ubocznych może mieć wpływ uosobienie i chęć do podjęcia leczenia.

Najczęściej wśród działań niepożądanych antydepresantów pojawiają się:

 • nadmierna senność i poczucie ciągłego zmęczenia
 • mniejszony apetyt i dolegliwości żołądkowe
 • zwiększenie masy ciała
 • problemy w życiu seksualnym
 • kłopoty z oddawaniem moczu
 • wysypka
 • zwiększona potliwość
 • drżenie rąk
 • suchość w ustach

Poważne skutki uboczne praktycznie nie wystepują.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.