Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Antydepresant w terapii wspomagającej leczenie raka piersi

Podczas Breast Cancer Symposium w San Antonio przedstawiono wyniki badań nad zastosowaniem leku na depresję w leczeniu raka piersi. Okazał się on skuteczny w zwalczaniu bólu wywoływanego przez lek na raka.

Zobacz film: "Guzy miednicy mniejszej"

spis treści

1. Skutki uboczne leków na raka piersi

Leczenie raka piersi wiąże się zazwyczaj z przyjmowaniem inhibitorów aromatazy, czyli związków chemicznych, które blokują wydzielanie estrogenu odpowiedzialnego za rozwój tego typu raka. Skutkiem ubocznym stosowania tych leków jest przewlekły ból mięśni i stawów. Dotyczy on nawet połowy kobiet przyjmujących inhibitory aromatazy. W jednej piątej przypadków dotkliwy ból zniechęca chorą do kontynuowania leczenia, gdyż jest na tyle silny, że nie pomagają na niego leki przeciwbólowe.

2. Zastosowanie leku na depresję w leczeniu raka piersi

Zbadano wpływ leku na depresję na stan kobiet chorych na raka piersi, poddawanych leczeniu inhibitorami aromatazy. Z 29 uczestniczek badania złagodzenie bólu odnotowano u trzech czwartych. Po ośmiu tygodniach terapii ból zmniejszył się średnio o 61%. Skutki uboczne leku były w większości przypadków łagodne, chociaż 20% badanych kobiet zrezygnowało ze względu na nie z dalszego leczenia.

3. Znaczenie badań

Mechanizm działania leku nie został jeszcze do końca poznany, dlatego też niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Jednakże już teraz lek wzbudza duże nadzieje na poprawę jakości życia pacjentek cierpiących na raka piersi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza