Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Antybiotyki, które zwiększają ryzyko tętniaka

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ostrzega przed grupą antybiotyków, które mogą zwiększać ryzyko tętniaka i rozwarstwienia aorty.

1. Fluorochinolony zwiększają ryzyko tętniaka i rozwarstwienia aorty

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ostrzega w opublikowanym komunikacie, że grupa antybiotyków tzw. fluorochinolony mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tętniaka i rozwarstwienia aorty. Osoby stosujące podane preparaty są narażone na powyższe problemy. Wymieniona grupa antybiotyków może mieć zarówno wziewne, jak i ogólnoustrojowe zastosowanie.

Ostrzeżenie oparto o dane wynikające z badań epidemiologicznych i nieklinicznych. Wzrost ryzyka zachorowań na tętniaka i rozwarstwienie aorty był dwa razy wyższy u osób stosujących fluorochinolony ogólnoustrojowo, niż u pacjentów leczonych innymi lekami lub w ogóle nie stosujących antybiotykoterapii.

Zobacz też: Antybiotyki - za i przeciw

2. Świadomość ryzyka zastosowania fluorochinolonów

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wskazuje, że szczególnie narażone na te negatywne skutki uboczne są osoby starsze. Zastosowanie preparatów może mieć miejsce wyłącznie, gdy potencjalne korzyści będą wyższe, niż ewentualnie powikłania.

Zwraca się również uwagę na konieczność przeprowadzenia starannego wywiadu u pacjenta - obejmującego informacje odnośnie rodzinnych obciążeń zachorowaniem na tętniaka oraz wcześniejszych zachorowań na tętniaka lub rozwarstwienie aorty. W grupie ryzyka są pacjenci cierpiący na nadciśnienie, miażdżycę, zespół Marfana, zespół Elhersa-Danlosa typu naczyniowego, zapalenie tętnic Takayasu, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, chorobę Behçeta.

Zobacz też: Choroby tętnic obwodowych

3. Pierwsza pomoc przy niepokojących objawach

Osoby, które przyjmowały lub zażywają nadal fluorochinolony muszą być informowane o ryzyku wystąpienia tętniaka, jak również rozwarstwienia aorty. W przypadku bólu brzucha, pleców czy klatki piersiowej pacjenci po lub w trakcie takiej farmakoterapii powinni udawać się na oddziały ratunkowe celem uzyskania niezwłocznej pomocy medycznej.

Fluorochinolony stosowane ogólnoustrojowo i w postaci wziewnej mogą powodować tętniaka i rozwarstwienie aorty
Fluorochinolony stosowane ogólnoustrojowo i w postaci wziewnej mogą powodować tętniaka i rozwarstwienie aorty (http://urpl.gov.pl/sites/default/files/DHPC_Fluorochinolony_0.pdf)

Komunikat precyzuje listę leków stanowiących grupę ryzyka: Tarivid 200 i Tavanic, Norsept, Levofloxacin Kabi, Ciprofloxacin Kabi, Cipronex i Floxamic, Proxacin 250, 500 oraz 1-procentowy, Xyvelam, Ciphin 500, Quinsair, Ciprobay 500, Ciprinol, Nolicin, Levalox i Moloxin, Levofloxacin Genoptim, Moxinea, Chinoplus i Prixina, Abaktal, Floxitrat i Levofloxacin Sandoz, Cipropol, Levoxa, Levofloxacin Aurovitas i Moxifloxacin Aurovitas, Kimoks, Oroflacina.

Pełna treść komunikatu znajduje się tutaj.

Zobacz też: Guzkowe zapalenie tętnic

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza