Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Anomalia Kimmerlego - przyczyny, objawy, leczenie

Anomalia Kimmerlego, czyli inaczej wariant anatomiczny kręgu szczytowego kręgosłupa, to choroba z dziedziny neurologii, obejmująca tętnice kręgowe. To schorzenie widoczne w badaniach obrazowych, które niestety można leczyć tylko objawowo. Całkowity powrót do zdrowia praktycznie nie jest możliwy. Zobacz, na czym polega anomalia Kimmerlego i jak można sobie z nią radzić. Czy to schorzenie utrudnia codzienne funkcjonowanie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakie leki mogą pomóc przy migrenie?"

spis treści

1. Co to jest anomalia Kimmerlego?

Anomalia Kimmerlego to choroba, która obejmuje tętnicę kręgowej. Dochodzi do niej, jeśli rowek tętnicy staje się częściowo lub całkowicie niedrożny. Dzieje się tak na skutek zwapnienia więzadła lub kostnego mostka. Schorzenie jest przyczyną upośledzenia krążenia kręgowo-nerwowego i podrażnienia struktur nerwowych. Anomalii towarzyszy szereg objawów ze strony układu nurologicznego.

Problem dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety w podobnym stopniu. Zwykle anomalię wykrywa się pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Choroby nie da się wyleczyć przy pomocy farmakoterapii, można jedynie łagodzić objawy.

2. Objawy anomalii Kimmerlego

Najczęstszym objawem anomalii Kimmerlego jest silny ból z tyłu głowy i w okolicy karku. Może być zlokalizowany po jednej lub obu stronach, a także mieć charakter kłujący, rwący lub tępy. Opisuje się go często jako nerwoból. Osoby cierpiące na to schorzenie często mają poczucie, że ból przemieszcza się od karku ku górze głowy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Takiemu stanowi towarzyszą dodatkowo:

  • zawroty głowy
  • kłopoty z utrzymaniem równowagi
  • częste omdlenia
  • szumy w uszach
  • nudności i wymioty
  • mrowienie lub drętwienie kończyn

Niektórzy pacjenci skarżą się także na niewielkie kłopoty ze wzrokiem. Czasem zdarza się też, że objawy te występują bez bólu głowy, co może zmylić specjalistów podczas szukania odpowiedniej diagnozy.

Dolegliwości pojawiają się zwykle rano, choć czasem mogą nasilić się także po południu.

3. Diagnostyka i leczenie anomalii KImmerlego

Anomalię Kimmerlego można wykryć poprzez badania obrazowe, takie jak RTG czy tomografia komputerowa. Nie opracowano do tej pory skutecznej metody leczenia schorzenia. W związku z tym opiera się ono na działaniu objawowym.

Istnieje chirurgiczna metoda usunięcia zwapniałego więzadła, jednak nie stosuje się jej często, ponieważ taki zabieg niesie za sobą duż ryzyko powikłań.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza