Trwa ładowanie...

Anhedonia pierwszym objawem demencji. Jak ją rozpoznać?

Na łamach czasopisma naukowcego "Brain" ukazały się wyniki badań australijskich naukowców, którzy przypuszczają, że anhedonia, czyli niemożność odczuwania przyjemności, jest pierwszym, wczesnym objawem demencji i może pojawić się w okolicach 30 r.ż. Często jest mylona z objawem depresji.

spis treści

1. Anhedonia wczesnym objawem demencji

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Sydney w najnowszej publikacji dowodzą, że utrata zdolności do odczuwania przyjemności może być wczesnym objawem demencji czołowo-skroniowej (FTP). Objaw może być związany ze zwyrodnieniem "hedonicznych punktów zapalnych" w mózgu, gdzie koncentrują się mechanizmy przyjemności.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"

Naukowcy poinformowali, że u osób z otępieniem czołowo-skroniowym (FTP) wykazano znaczną degenerację lub atrofię w czołowych i prążkowanych obszarach mózgu. Są to zmiany odpowiadające za głęboką anhedonię, czyli niemożność odczuwania przyjemności.

Anhedonia pierwszym objawem demencji. Jak ją rozpoznać?
Anhedonia pierwszym objawem demencji. Jak ją rozpoznać? (Getty)

Anhedonia występuje również u osób z depresją, chorobą afektywną dwubiegunową i zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Nie zaobserwowano jej jednak u chorych na Alzheimera.

"Wiele ludzkich doświadczeń jest motywowanych chęcią doświadczania przyjemności, ale często bierzemy tę zdolność za coś oczywistego. Zastanówmy się, jak to by było, gdybyśmy stracili zdolność cieszenia się prostymi przyjemnościami życia? To poważne konsekwencje dla dobrego samopoczucia ludzi dotkniętych tymi neurodegeneracyjnymi zaburzeniami" – tłumaczy prof. Muireann Irish z Centrum Mózgu i Umysłu Uniwersytetu w Sydney oraz Szkoły Psychologii na Wydziale Nauk.

Irish dodaje, że anhedonia powinna zostać uznana za główną cechę otępienia czołowo-skroniowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Anhedonia pierwszym objawem demencji. Jak ją rozpoznać?
Anhedonia pierwszym objawem demencji. Jak ją rozpoznać? (Getty)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza