Trwa ładowanie...

Angina u dzieci – objawy i leczenie

Angina u dzieci jest jedną z częściej występujących chorób i ma nieprzyjemny przebieg. Objawia się bólem gardła osłabieniem i wzrastającą temperaturą. Angina jest dla dzieci bardzo groźna i może powodować poważne powikłania dlatego w przypadku jakichkolwiek podejrzeń trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Przyczyny anginy u dzieci

Angina u dzieci jest chorobą, która ma podłoże bakteryjne i powodowana jest przede wszystkim przez gronkowce i paciorkowce. Te bakterie występują przede wszystkim w nosie i w gardle. W warunkach fizjologicznych nie powodują one poważnych dolegliwości ponieważ są ciągle zwalczane przez [kład immunologiczny oraz migdałki. Angina u dzieci pojawia się wtedy gdy dochodzi do spadku odporności na skutek na przykład szoku termicznego. Tą chorobą można też się łatwo zarazić poprzez picie z tego samego kubka co chory. Angina u dzieci może też być powodowana przez wirusy ale wtedy jej przebieg jest łagodniejszy i nie ma konieczności wdrażania leczenia.

Angina u dzieci jest powodowana przez paciorkowce
Angina u dzieci jest powodowana przez paciorkowce

2. Objawy anginy u dzieci

Angina u dzieci, jako choroba bardzo powszechna, kojarzy się przede wszystkim z takimi objawami jak:

 • gorączka dochodząca nawet do 40 stopni, której towarzyszą dreszcze,
 • ból gardła,
 • kaszel,
 • biały nalot w obrębie gardła,
 • zaczopowane migdały,
 • trudności z przełykaniem,
 • uczucie rozbicia, apatia,
 • często spadek masy ciała na skutek niechęci do przyjmowania pokarmów,
 • w poważniejszych przypadkach mogą też pojawić się problemy z oddychaniem.
O czym może świadczyć kaszel?
O czym może świadczyć kaszel?

Kaszel nie zawsze jest objawem przeziębienia. Czasem świadczy o znacznie poważniejszej chorobie. Pulmonolog...

zobacz galerię

3. Sposoby leczenia anginy

Leczenie anginy u dzieci jest prowadzone przede wszystkim z zastosowaniem antybiotyku. Jako, że jest to choroba dla dzieci groźna nie należy leczyć jej domowymi sposobami ponieważ takie postępowanie nie przyniesie oczekiwanego efektu a wręcz może zaszkodzić . Żadne symptomy anginy u dzieci nie powinny być bagatelizowane a gdy pojawia się już nalot na migdałach i gardle to wizyta u lekarza jest nieodzowna.

Lekarze  pediatrzy zwykle zalecają stosowanie antybiotyków, które powinny być podawane dziecku zgodnie z zalecaną dawką i czasem stosowania. Nie wolno kończyć leczenia gdy dziecko zaczyna się czuć lepiej ponieważ może dojść do nagłego pogłębienia choroby. Antybiotykoterapia w anginie u dzieci powinna być wspomagana lekami przeciwgorączkowymi, przeciwkaszlowymi oraz witaminam.

Ponadto ważne jest aby mały pacjent spożywał duże ilości płynów ponieważ gorączka może powodować odwodnienie. Ważne jest też żeby po jej ustąpieniu dziecko nabrało sił także konieczne jest dopilnowanie spożywania posiłków a także zalecany jest odpoczynek pomimo stabilizacji temperatury. Bóle gardła towarzyszące anginie u dzieci mogą być łagodzone poprzez stosowanie różnorodnych pastylek czy cukierków do ssania. Można też stosować u starszych dzieci płukanki solne, które mają właściwości przeciwzapalne.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [10 zdjęć]

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje...

zobacz galerię

4. Powikłania wywołane nieleczoną anginą

Nieleczona angina u dzieci lub też wykryta zbyt późno choroba może prowadzić do poważnych konsekwencji jakimi są:

 • ropień okołomigdałkowy -  powodujący ból w okolicy ucha, może prowadzić do zapaleń w obrębie czaszki ale też uogólnionych reakcji zapalnych organizmu,
 • zapalenie stawów, nerek i skóry,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • nawroty anginy u dzieci,które mogą być związane z przerostem migdałków w związku z czym często zaleca się ich usuwanie ponieważ nie stanowią one już dobrej bariery ochronnej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nawracające anginy

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

  Pomocni lekarze

  Szukaj innego lekarza