Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Anemia aplastyczna

Anemia aplastyczna to choroba, która objawia się produkowaniem przez szpik kostny niewystarczającej ilości czerwonych i białych krwinek, a także płytek krwi. Niedokrwistość aplastyczna może pojawić się u osób w każdym wieku, ale najczęściej jest diagnozowana u dzieci i młodych osób. Cała prawda na temat anemii występuje u 2-6 osób na milion. U około 20% chorych niedokrwistość rozwija się jako część dziedzicznego syndromu, na przykład niedokrwistości Fanconiego. U pozostałych chorych anemia aplastyczna jest wynikiem infekcji, kontaktu z chemikaliami lub promieniowaniem, a także przyjmowania niektórych leków.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

spis treści

1. Objawy i diagnostyka anemii aplastycznej

Anemia aplastyczna
Anemia aplastyczna

Anemik może się kojarzyć z bardzo chudą, bladą osobą. Tymczasem tak naprawdę, nie ma żadnej zależności

zobacz galerię

Objawy niedokrwistości pojawiają się powoli. Symptomy są powiązane z niskim poziomem krwinek. Niewielka ilość czerwonych krwinek powoduje niedokrwistość objawiającą się bólami głowy , zawrotami głowy , uczuciem zmęczenia i bladością skóry. Niski poziom płytek krwi niezbędnych do procesu krzepnięcia krwi wywołuje nietypowe krwawienia z dziąseł lub nosa, a także zasinienia pod skórą. Natomiast mała ilość białych krwinek (koniecznych do zwalczania infekcji) powoduje nawracające infekcje i długotrwałe choroby.

Obecność wyżej wymienionych objawów wskazuje zwykle na anemię aplastyczną, ale aby postawić diagnozę, należy przeprowadzić badania. Lekarze zlecają morfologię krwi oraz rozmaz krwi . Morfologia pozwala określić ilość białych i czerwonych krwinek, a także płytek krwi. Z kolei rozmaz pomaga odróżnić anemię aplastyczną od innych chorób krwi.

Oprócz badań krwi wykonuje się również biopsję szpiku kostnego. Próbkę bada się pod mikroskopem – u chorych na anemię aplastyczną badanie wykazuje małą ilość nowych komórek krwi. Badanie szpiku kostnego pomaga również odróżnić niedokrwistość aplastyczną od innych chorób szpiku kostnego, na przykład zaburzeń mielodysplastycznych lub białaczki . Po rozpoznaniu anemii aplastycznej klasyfikuje się ją jako umiarkowaną, poważną lub bardzo poważną niedokrwistość.

2. Leczenie anemii aplastycznej

W przypadku młodych osób dotkniętych anemią, przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych pozwala na zastąpienie nieprawidłowego szpiku kostnego zdrowymi komórkami wytwarzającymi krew. Z przeszczepem wiąże się jednak ryzyko wystąpienia powikłań, dlatego operacja nie jest czasami wykorzystywana w leczeniu osób w średnim wieku lub starszych.

Przeszczep szpiku kostnego powoduje całkowite wyzdrowienie aż u 80% chorych. Starsi pacjenci są zwykle leczeni za pomocą leków immunosupresyjnych. Reagowanie na działanie leków jest jednak dość powolnym procesem, dlatego u jednej trzeciej chorych dochodzi do nawrotu choroby. W wielu przypadkach druga seria leków pomaga przezwyciężyć chorobę.

Warto uświadomić sobie, że pacjenci z anemią aplastyczną, którzy mają zbyt małą ilość białych krwinek, są znacznie bardziej niż zdrowe osoby narażeni na infekcje. W związku z tym zapobieganie infekcjom i szybkie podejmowanie leczenia, gdy do nich dojdzie jest kluczowe dla pomyślnego leczenia niedokrwistości aplastycznej. Dzięki postępowi medycyny udaje się uratować życie wielu chorych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza