Trwa ładowanie...

Amoniak we krwi – charakterystyka, hiperamonemia, objawy, leczenie

Podwyższony poziom amoniaku we krwi (ponad 80 umol/l u ludzi dorosłych i ponad 110 umol/l u noworodków) to choroba metaboliczna zwana hiperamonemią. W wyniku zaburzenia cyklu mocznikowego dochodzi do zbierania się w organizmie szkodliwego amoniaku. Takie zjawisko może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia całego organizmu. Dowiedz się więcej na temat występowania amoniaku we krwi.

spis treści

1. Amoniak we krwi - charakterystyka

Amoniak jest substancją, którą wytwarzają bakterie jelitowe podczas procesu trawienia białek w jelicie. Podczas prawidłowej pracy organizmu, amoniak jest transportowany do wątroby, gdzie zostaje rozłożony na czynniki takie jak mocznik oraz glutamina. Dzięki krwi mocznik trafia do dróg moczowych i gruczołów potowych, przez które zostaje wydalony z organizmu.  Jeśli poziom amoniaku we krwi przekracza normę, oznacza to, że nie jest prawidłowo metabolizowany i usuwany z organizmu. Szkodliwy amoniak we krwi rozpoczyna odkładać się w organizmie w wyniku zaburzenia cyklu mocznikowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Amoniak we krwi może prowadzić do poważnych chorób
Amoniak we krwi może prowadzić do poważnych chorób

2. Amoniak we krwi - hiperamonemia

Ze względu na przyczyny powstawania hiperamonemii, czyli obecności amoniaku we krwi, można wyróżnić jej dwie postacie – pierwotną i wtórną.

Hiperamonemia pierwotna powodowana jest mutacją genową, wrodzonymi błędami metabolizmu. Ze względu na brak albo ograniczenie aktywności enzymów działających w cyklu mocznikowym, dochodzi do zakłóceń w procesie metabolizmu i usuwaniu amoniaku z organizmu. Występuje zwiększona ilość amoniaku we krwi.

Najczęstszą przyczyną hiperamonemii wtórnej jest niewydolność wątroby, nieprawidłowa praca narządu zaburza przemianę amoniaku w mocznik, a w efekcie obecność amoniaku we krwi. Przyczynami tego rodzaju choroby mogą być także: zmęczenie mięśni, infekcje spowodowane przez bakterie z urezą, palenie dużej ilości papierosów i spożywanie alkoholu, a także stosowanie leków np. kwasu walproinowego oraz lizynuryczna nietolerancja białek, które przyczyniają się do pojawienia się amoniaku we krwi.

Badanie moczu na białko
Badanie moczu na białko

W celu wykrywania białka w moczu stosuje się metodę paskową, która wykrywa głównie albuminy. W laboratoriach

zobacz galerię

3. Amoniak we krwi - objawy

Amoniak we krwi może powodować powstanie encefalopatii (zmian organicznych w mózgu). W skrajnych przypadkach encefalopatia może doprowadzić do śmierci. W wyniku tego u chorego mogą pojawiać się takie objawy amoniaku we krwi jak dezorientacja, splatanie, senność lub pobudzenie, a także agresja. Inne objawy, które towarzyszą hiperamonemii to także bóle głowy, zaburzenia poznawcze, drżenie mięśni, przyspieszony lub pogłębiony oddech, nadmierna senność, która może przejść w śpiączkę, także wymioty oraz drgawki.

To musisz wiedzieć

4. Amoniak we krwi - leczenie

Gdy występuje podejrzenie hiperamonemii, czyli amoniaku we krwi, wykonuje się badania krwi, które polega na pomiarze poziomu amoniaku i glutaminy we krwi. Po otrzymaniu wyników, które wskazują na podwyższoną ilość badanych związków należy rozpocząć leczenie. Chory z amoniakiem we krwi powinien stosować dietę niskobiałkową i wysokokaloryczną.

Pacjentowi podaje się leki obniżające poziom amoniaku we krwi oraz dożylnie glukozę oraz lipidy. Istotne jest picie dużej ilości płynów, aby zadbać o nawodnienie organizmu chorego. Czasami lekarz może zlecić pacjentowi z amoniakiem we krwi hemodializę (czyli oczyszczanie krwi z toksyn i pozostałych szkodliwych substancji). W leczeniu hiperamonemii korzysta się z preparatów zawierających fenylomaślan sodu, glycerol phenylgutyrate oraz ammonul.

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Amoniak we krwi – przyczyny, objawy, leczenie
Amoniak we krwi – przyczyny, objawy, leczenie (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza