Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Amerykańska Agencja Żywności i Leków ostrzega pacjentów onkologicznych przed implantami piersi. Muszą mieć świadomość ryzyka

Każda operacja wiąże się z potencjalnym ryzykiem powikłań – ostrzegają lekarze. To efekt głośnej sprawy powikłań po wszczepieniu implantów firmy Allergan. Producent ogłosił wycofanie produktu z rynku, a klientkom proponuje wszczepienie za darmo nowych implantów.

Zobacz film: "Rak piersi. Mastektomia i rekonstrukcja podczas jednego zabiegu"

1. Lily McBreen uznała, że zdrowie jest ważniejsze niż piękny biust

Wielu pacjentów po mastektomii decyduje się na implanty piersi. Lily McBreen jest w tej kwestii nieugięta i nie chce.

Kobieta podkreśla, że raz prawie straciła życie i boi się, że skutki uboczne implantów piersi mogłyby zagrozić jej zdrowiu ponownie.

"Po raku piersi twoją największą motywacją jest przetrwanie i wiesz, że aby przeżyć musisz szczególnie dbać o swoje zdrowie" – podkreśla kobieta.

Lily McBreen przeszła obustronną mastektomię
Lily McBreen przeszła obustronną mastektomię (FB)

Lily McBreen wspomina, że nowotwór rozpoznano u niej przypadkowo. Miała wysypkę i obrzęk stawów w nadgarstkach. Kiedy poszła do lekarza i wykonano skan organizmu, okazało się, że ma guza w piersi. Zdiagnozowano u niej raka piersi w drugim stadium. Poza chemioterapią konieczna była obustronna mastektomia.

Rak piersi wykryty w mammografii
Rak piersi wykryty w mammografii

Na raka sutka zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. U mężczyzn jest to niezwykle rzadki nowotwór.

zobacz galerię

Potem przyszła kolejna ważna decyzja: czy powinna zdecydować się na implanty piersi? PO analizie opcji, wybrała rekonstrukcję piersi tkankami własnymi zamiast implantów.

"Słyszałam tak wiele historii kobiet, które cierpiały po wszczepieniu implantów, dlatego nie chciałam ryzykować" – podkreśla Lily McBreen.

Przeczytaj także: Implant piersi spowodował raka. Kobieta po mastektomii ostrzega

2. "Zespół implantów piersi"

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) od dawna bada kwestię bezpieczeństwa implantów. Organizacja zamierza teraz przedsięwziąć specjalne środki w celu edukacji społeczeństwa.

"Po wszczepieniu implantów doświadczyłam ekstremalnego wyczerpania i szybkiego przyrostu masy ciała" – opowiadała Julie Elliot.

"Byłam całkowicie przykuta do łóżka i czekałam na śmierć. Nie mogłam nawet wejść po schodach" - wspomina Terry Diaz.

Lekarze określili te powiłania jako "zespół implantów piersi". Kobiety twierdzą, że to właśnie implanty spowodowały u nich problemy zdrwotne. U kilku pacjentek rozpoznano rzadką postać raka tzw. anaplastyczny chłoniak wielkokomórkowy (BIA-ALCL), który rozwinął się w tkance wokół implantu.

Amerykanie potwierdzili związek rozwoju chłoniaka z wcześniejszym wszczepieniem implantów
Amerykanie potwierdzili związek rozwoju chłoniaka z wcześniejszym wszczepieniem implantów (iStcck)

W lipcu FDA opublikowała raport dotyczący skali zjawiska. Wynika z niego, że zgłoszono 573 przypadki zachorowania na ten rodzaj chłoniaka po zastosowaniu implantów, z czego 33 pacjentów zmarło.

Z ustaleń agencji wynika, że większość tych przypadków dotyczyła implantów teksturowanych wykonanych w technologii Biocell, które produkuje Allergan.

Firma Allergan w styczniu ogłosiła, że wycofuje swoje implanty z obrotu na rynkach europejskich. W Stanach do tej pory 37 kobiet złożyło pozew zbiorowy przeciwko producentowi. Z kolei Allergan poinformował w komunikacie prasowym, że firma "zapewni pacjentom za darmo wymianę wszystkich implantów, które mogły wywoływać powikłania, jak również potrzebną pomoc chirurgiczną".

"Zwróciliśmy szczególną uwagę na doniesienia o związku między teksturowanymi implantami piersi a rozwojem BIA-ALCL, dzieliliśmy się raportami skarg pacjentów z organami regulacyjnymi i współpracowaliśmy z FDA, co doprowadziło do decyzji o wycofaniu produktu" – deklaruje firma.

3. Lekarze twierdzą, że implanty są w większości bezpieczne

Chirurdzy plastyczni przekonują, że każda operacja wiąże się z ryzykiem potencjalnych powikłań. Podobnie jest z implantami piersi. Problemy pojawiają się tylko u wąskiej grupy pacjentów.

"Implanty piersi są jednym z najlepiej przebadanych narzędzi medycznych, ponieważ stosujemy je od dziesięcioleci" - podkreśla dr Neil Kundu, szef chirurgii plastycznej w Mercy Health.

Lekarz przyznaje, że niewielka grupa pacjentów w związku z doniesieniami o rozwoju chłoniaka zdecydowała się na usunięcie implantów.

"Miałem do tej pory trzy pacjentki, którym usunąłem implanty, bo obawiały się rozwoju nowotworu" – przyznaje lekarz.

FDA ostrzega przed powikłaniami związanymi z wszczepieniem implantów piersi
FDA ostrzega przed powikłaniami związanymi z wszczepieniem implantów piersi (iStock)

FDA zastanawia się nad wprowadzeniem oficjalnego ostrzeżenia przed stosowaniem implantów. Projekt zakłada informowanie m.in. o tym, że były odnotowane przypadki rozwoju chłoniaka w związku z implantami piersi, łącznie z przypadkami śmiertelnymi. Dodatkowo część pacjentów zgłaszała także inne niepożądane reakcje, takie jak ból stawów, ból mięśni, chroniczne zmęczenie, czy choroby autoimmunologiczne.

"Niektórzy pacjenci zmarli z powodu chłoniaka BIA-ALCL. Ten rak występuje częściej u pacjentów z teksturowanymi implantami piersi niż implantami gładkimi, chociaż częstotliwość występowania nie jest na razie dobrze zdefiniowana" - przypomina amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).

Przeczytaj także: Implanty a rak piersi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza