Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Amalgamat – charakterystyka, zalety, wady, szkodliwość, amalgamat a kompozyt

W stomatologii jako wypełnienie ubytków w zębach stosowało się i nadal stosuje amalgamat. Ostatnio coraz częściej zwraca się uwagę na to, by wypełnienia zawierające amalgamat wymieniać. Czym zatem jest amalgamat? Jakie są jego właściwości?

Zobacz film: "W twojej plombie może kryć się rtęć"

spis treści

1. Co to jest amalgamat?

Amalgamat to stop rtęci ze srebrem lub innym pierwiastkiem – cyną, miedzią, cynkiem. Choć amalgamat stosuje się je od XIX wieku w wielu krajach odeszło się lub odchodzi od stosowania tego typu plomb, jak chociażby w Japonii czy Szwecji. W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia nadal refunduje wypełnienie plombami z amalgamatu zębów bocznych (od 4 do 8).

2. Zalety amalgamatu

Pomimo głosów podkreślających szkodliwość, toksyczność i defekty amalgamatu, nie da się zaprzeczyć, że amalgamat ma swoje zalety. Wytrzymałość i trwałość wypełnienia amalgamatowego to bez wątpienia największe plusy. Poza tym amalgamat łatwo się zakłada. Amalgamat to również wypełnienie nietoksyczne dla dziąsła i miazgi.

3. Wady plomb amalgamatowych

Jedną z ważniejszych wad amalgamatu jest to, że plomby te nie łączą się z zębiną i szkliwem. To z kolei powoduje, że w powstałe szczeliny mogą przenikać bakterie przyczyniające się do powstania próchnicy.

Amalgamat ma jeszcze jedną słabą stronę - względy estetyczne, a mianowicie metaliczny kolor, który wyraźnie kontrastuje z uzębieniem. Kolejną wadą jest zastosowana w tym wypełnieniu rtęć, powszechnie uważana za substancję szkodliwą. Ponadto amalgamat może powodować przebarwienia zębów. Wreszcie - amalgamat dobrze przewodzi ciepło, przez co przy spożywaniu gorących pokarmów możne być odczuwalny ból.

4. Szkodliwość amalgamatu

Amalgamat oparty na rtęci może być szkodliwy dla organizmu – zarówno pacjenta, jak i stomatologa – takie głosy są podnoszone co jakiś czas w dyskusji nad szkodliwością i toksycznością amalgamatu. W roku 2008 udowodniła to Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Dowiedziono wówczas, że rtęć, która zawiera amalgamat, może sprzyjać powstawaniu chorób autoimmunologicznych i neurologicznych. Wskazano też, że rtęć, którą ma amalgamat starych generacji, jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i dla rozwijającego się płodu.

Dowiedziono również, że ilość uwalnianej rtęci rośnie wraz ze wzrostem temperatury – należy więc unikać spożywania gorących potraw, jeśli mamy amalgamat. Specjaliści wskazują też, że najwięcej rtęci uwalnia się podczas usuwania amalgamatów – jeśli więc nie zachodzi taka konieczność, nie trzeba tego robić. Trzeba podkreślić, że amalgamat starej generacji nie jest już w Polsce stosowany. Amalgamat nowszy, kapsułkowany, nie uwalnia rtęci i właśnie taki amalgamat jest refundowany przez NFZ.

Zobacz także:

5. Wypełnienie kompozytowe

Innym rodzajem wypełnienia stomatologicznego jest wypełnienie kompozytowe. Jest ono białe, światło utwardzalne. Charakteryzuje się ścisłym przyleganiem do tkanek zęba, po zastygnięciu można je zeszlifować – stomatolog może dlatego dopasować je do zgryzu. Mimo o wiele lepszych walorów estetycznych, wypełnienie kompozyt jest znacznie mniej trwałe niż amalgamat. Trwałość tego pierwszego wynosi od 3 do 10 lat, a amalgamat ma trwałość wynoszącą nawet do 30 lat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza