Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Chorobę Alzheimera zdradzą oczy. Nowa metoda diagnostyczna

Choroba Alzheimera, choć jest najczęściej diagnozowanym zaburzeniem otępiennym, wciąż stanowi dla medycy zagadkę. Zauważono, że proste badanie oczu może być pomocne w szybszym wykryciu. To umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia zanim pojawią się zaniki pamięci.

Zobacz film: "Stres zwiększa ryzyko choroby Alzheimera"

1. Objaw choroby Alzheimera

Naukowcy z Duke University Medical Center przebadali 200 pacjentów. Część osób była zdrowa. Niektórzy borykali się z zaburzeniami poznawczymi w różnym stopniu, w tym z chorobą Alzheimera

U uczestników badania zastosowano angiografię optycznej koherentnej tomografii w celu zbadania stanu naczyń siatkówki oka.

To nieinwazyjna metoda, która nie wymaga stosowania kontrastu. Korzysta się z niej również u pacjentów cierpiących na retinopatię cukrzycową.

Wyniki były zaskakujące. W piśmie "Ophthalmology Retina" opublikowano wnioski.

U osób cierpiących na chorobę Alzheimera obserwowano zanik naczyń krwionośnych siatkówki oka. Taki stan można było zauważyć nawet u tych pacjentów, którzy mieli dopiero delikatne zaburzenia poznawcze i nie występowały u nich jeszcze zaniki pamięci.

2. Choroba Alzheimera - diagnoza

Dr Sharon Fekrat, autorka badań, podkreśla zalety nowej metody diagnostycznej. Jest to szybkie i proste do przeprowadzenia badanie.

Naczynia krwionośne u osób zdrowych tworzą gęstą sieć. U osób z chorobą Alzheimera siatka naczyń krwionośnych jest wyraźnie zredukowana.

Mechanizm zmian w siatkówce oka nie jest do końca jasny. Zdaniem autorki badań, może mieć to związki ze zmianami, które u chorych na alzheimera zachodzą w obrębie naczyń krwionośnych w mózgu.

Choroba Alzheimera, mimo że dotyka coraz większej części populacji, wciąż jest tajemnicą dla lekarzy. Nieznane są jej przyczyny, ani mechanizm rozwoju.

Podejmuje się wyłącznie leczenie objawowe. Wcześniej wdrożona terapia pozwala zatrzymać postęp choroby, zanim dojdzie do większych spustoszeń w mózgu pacjenta.

Nowa badania dają nadzieję na większą skuteczność leczenia, dzięki wczesnemu wykrywaniu ryzyka zachorowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza