Trwa ładowanie...

Alternatywa dla papierosów? Koncerny walczą o klientów

Alternatywa dla papierosów jest bardzo potrzebna. Rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, silnie trujący tlenek węgla, cyjanowodór czy polon-210. Choć dym papierosowy zawiera szereg szkodliwych substancji, papierosy pali ok. 14 proc. całej populacji Ziemi. Tymczasem eksperci biją na alarm – ilość chorób wywoływanych przez tytoń rośnie, notuje się więcej zgonów. Dlatego też koncerny tytoniowe, niejako zmuszone przez prozdrowotnych działaczy, szukają dróg ratunku dla swojego biznesu i pracują nad alternatywą dla tradycyjnego papierosa.

Nie chodzi tu jednak o jego papieros elektroniczny, który został uznany za równie niebezpieczny dla zdrowia co tytoń – od 8 września papierosa elektronicznego w miescach publicznych w kraju nie zapalimy. Kupić go mogą z kolei tylko osoby pełnoletnie.

Mowa tutaj o alternatywnych produktach dla papierosów – hybrydzie rzeczywistości i wyobraźni. I to dosłownie.

Zobacz film: "Dzieci, a nawet wnuki palaczy są obciążone genetycznie i mają słabszą odporność"

spis treści

1. Alternatywa dla papierosów - propozycje koncernów

Coraz silniejsze lobby prozdrowotnych organizacji oraz rosnąca świadomość zdrowotna palaczy, to mniejsze zyski dla koncernów tytoniowych. Dlatego też te firmy coraz częściej rozpoczynają prace nad utworzeniem alternatywy dla tradycyjnego papierosa - "zdrowego papierosa”, czyli takiego, który dostarcza do organizmu nikotynę otrzymaną w wyniku podgrzania tytoniu, a nie jego spalania. Ta druga opcja ma miejsce w przypadku tradycyjnych papierosów.

Eksperci twierdzą, że choć taka alternatywa problemu nie rozwiąże, to jednak może zniwelować zdrowotne skutki palenia papierosów.

2. Alternatywa dla papierosów - cztery alternatywy

Pracuje nad nimi koncern Philip Morris International. Jedną z alternatyw jest produkt zwany HeatSticks. Z wyglądu można pomylić go z tradycyjnym papierosem, ale faktycznie jest o niemal połowę krótszy. Co więcej – zawarty w nim tytoń jest mocniej skompresowany, a dodatkowo moczony w roztworze glikolu propylenowego. Wkład tytoniowy jest także podgrzewany w urządzeniu IQOS do temperatury 300 stopni.

W przypadku tradycyjnego papierosa, tytoń spala się w temp. ok. 800 stopni. Jaka jest więc różnica? Poprzez wkład podgrzewany w IQOS do organizmu dostaje się identyczna dawka nikotyny, ale aż o 90. proc. mniej substancji szkodliwych dla zdrowia.

Czy taka alternatywa dla papierosów jest w pełni nieszkodliwa? Tego jeszcze nie wiadomo. Na razie badania nad wpływem tych wynalazków na nasze zdrowie prowadzi Instytut Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.

3. Alternatywa dla papierosa - torebka z tytoniem (snus)

To wynalazek firmy British American Tobacco. Co zawiera? Torebka jest mieszanką suszonych liści tytoniu i soli. Przyjmuje się ją doustnie – w kontakcie ze śliną uwalniana jest nikotyna, której stężenie w produkcie jest o wiele wyższe niż w papierosie. Niestety, do tej pory sprzedaż snusów jest w Polsce zakazana.

Czy nowatorskie projekty koncernów tytoniowych na alternatywę dla papierosów są godne zaufania? A może to tylko kolejna woda na młyn i pomysł na zyski? Eksperci stawiają sprawę jasno. Bez odpowiedniej ilości niezależnych badań trudno będzie ocenić wpływ produktów tytoniowych na zdrowie ludzkie. Ograniczenie ekspozycji na związki zawarte w dymie tytoniowym jest godne pochwały. Jednak nie wyklucza ono faktu, że alternatywa dla papierosów nie będzie zawierać innych toksycznych substancji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza