Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Allegra - skład, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Allegra to popularny lek przeciwalergiczny. Dostępny jest bez recepty i można kupić go w każdej aptece. Wykazuje pozytywne działanie w przypadku alergii o różnym pochodzeniu, dlatego jest dość popularnym środkiem. To nowoczesny lek, który nie otumania i umożliwia prawidłowe funckjonowanie pomimo alergii. Zobacz, jak działa Allegra i czy wszyscy mogą ją stosować.

Zobacz film: "Wapno na alergię to mit"

spis treści

1. Co to jest Allegra i co zawiera?

Allegra to lek o działaniu przeciwhistaminowym dostępny bez recepty. Substancją czynną leku jest cholowodorek feksofenadyny (Fexofenadini hydrochloridum). To nowocześnie opracowana formuła, która chroni pacjenta przed uczuciem otumanienia, charakterystycznym dla innych leków o takim samym działaniu. Nie posiada bowiem żadnych składników uspokajających ani wyciszających.

W skład leku Allegra, oprócz substancji czynnej, wchodzą także: kroskarmeloza sodowa, skrobia kukurydziana żelowana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu steatynian. Skład otoczki: hypromeloza E15, hypromeloza E5, ttanu dwutlenek, krzemionka koloidalna bezwodna, makrogol 400, mieszanina tlenków żelaza.

2. Jak działa Allegra?

Lek Allegra zmniejsza produkcję histaminy - białka odpowiedzialnego za występowanie reakcji alergicznych. Natychmiast łagodzi wszelkie objawy alergii różnego pochodzenia, w tym:

 • katar sienny
 • uczucie cieknącego nosa
 • nadmierne kichanie
 • swędzenie nosa
 • uczucie zatkania nosa
 • kaszel
 • łzawienie i zaczerwienienie oczu

Allegra szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i utrzymuje swoje działanie aż do 24 godzin. Wystarczy więc jedna tabletka dziennie w czasie wzmożonego narażenia na działanie alergenów, aby pacjent mógł wrócić do pełnej sprawności. Produkt nie powoduje uczucia senności i nie utrudnia prowadzenia pojazdów czy maszyn.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Wskazania do stosowania leku Allegra

Lek Allegra należy stosować w przypadku wystąpienia objawów alergii o różnym pochodzeniu, którym towarzyszą objawy nieżytu górnych dróg oddechowych. Lek jest pomocny w przypadku kataru i uczucia zatkanego nosa, a także łzawienia i przekrwienia oczu.

Może być pomocy także w przypadku alergii kontaktowych.

4. Allegra a przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania Allegry jest przede wszystkim uczulenie na którykolwiek z jej składników - czynnego lub pomocniczych. Leku nie należy stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem w przypadku:

 • zaburzeń czynności nerek lub wątroby
 • chorób ukłądu krążenia
 • stosowania leków zawierających glin i magnez (odstęp między Allegrą a danymi środkami musi wynosić minimum 2 godziny)
 • ciąży i karmienia piersią

Należy zachować także szczególną ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania jakichkolwiek leków i suplementów. O wszystkich należy powiadomić lekarza, który ustali, czy są możliwe ewentualne niepożądane interakcje.

5. Dawkowanie Allegry

Lek stosuje się przed posiłkiem. Pacjent powinien przyjmować jedną tabletkę dziennie i popijać ją dużą ilością wody. Allegrę mogą stosować także dzieci i młodzieć po 12 roku życia.

Jeśli objawy alergii nie ustąpią lub utrzymają się w mniejszym stopniu przez okres 5 dni, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą alergologiem w celu określenia dokładnej przyczyny dolegliwości i wyeliminowania jej innymi lekami.

6. Możliwe działania niepożądane

Allegra to stosunkowo bezpieczny lek, który nie wywołuje wielu skutków ubocznych. Niemniej jednak po jej zażyciu mogą pojawić się:

 • bóle głowy,
 • nudności lub zawroty głowy,
 • trudności w zaśnięciu,
 • koszmary senne,
 • nadmierna drażliwość,
 • nieregularny rytm serca,
 • wysypka skórna.

Objawy te pojawiają się bardzo rzadko u pacjentów, niemniej jednak mogą wystąpić. Dodatkowo, mimo że lek uznawany jest za nieotumaniający, należy zawsze upewnić się, że chory po zażyciu leku Allegra nie ma trudności z koncentracją i może prowadzić pojazdy mechaniczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza