Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Alkohol to nasz śmiertelny wróg. Powoduje 1 na 20 zgonów na świecie

Z powodu spożycia napojów alkoholowych, co 10 sekund ginie człowiek. Z tego powodu każdego roku umiera 3 miliony ludzi na całym świecie. To doniesienia Światowej Organizacji Zdrowia.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

1. Co powoduje nadużywanie alkoholu?

Naukowcy z WHO przeanalizowali dane za 2016 r. Jak wynika z raportu, 75 proc. zgonów spowodowanych przez alkohol, było wśród mężczyzn. Wśród tej grupy 28 proc. spowodowane było urazami fizycznymi po spożyciu alkoholu, 21 proc. panów zmarło przez zaburzenia trawienia, natomiast 19 proc. w wyniku chorób układu krążenia. Pozostałe przyczyny to: nowotwory, choroby zakaźne czy zaburzenia psychiczne.

Co więcej, specjaliści z WHO stwierdzili, że nadmierne spożywanie alkoholu stanowi 5 proc. globalnego obciążenia chorobami. Powoduje aż 200 różnego rodzajów dolegliwości i urazów.

2. Najwięcej zgonów w Europie

Według WHO aż 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet na całym świecie cierpi na choroby spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu. Szacunkowo spożywa go 2,3 miliarda ludzi. Najwięcej tych przypadków pojawia się w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej.

Niestety, jak pokazują wyniki badań oparte na anonimowych ankietach, już bardzo młodzi ludzie sięgają po napoje procentowe. Spożywa je nawet młodzież, która nie ukończyła 15 roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Lepiej nie łącz z alkoholem. Kac będzie gorszy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza