Trwa ładowanie...

Alergie sezonowe. Wszystkiemu winne globalne ocieplenie

Coraz więcej osób skarży się na problemy z alergiami. Zdaniem naukowców winę za to ponosi globalne ocieplenie. Jak to możliwe?

1. Globalne ocieplenie - wpływ na alergie sezonowe

Jordan Kanygin z Aerobiology Research Laboratories ostrzega, że alergie sezonowe, które z roku na rok dokuczają coraz większej liczbie osób, mogą się nasilać i zwiększać swój zasięg w populacji. Badania na ten temat opublikowano w "The Lancet Planetary Health".

W badaniu wzięto pod uwagę poziom pyłków z ostatnich 20 lat oraz statystyki zachorowań z powodu alergii. Obecnie, zgodnie z danymi Statistics Canada, aż 27 proc. obywateli kanadyjskich cierpi na alergie, z czego 40 proc. cierpi z powodu uczuleń na pyłki. Naukowcy ostrzegają, że ten stan będzie ulegał nasileniu i że w przyszłości będzie tylko gorzej.

Zobacz film: "Urlop Tacierzyński: cechy idealnego fotelika samochodowego"

Wszystkiemu winne jest globalne ocieplenie. Naukowcy powiązali je ze wzrostem poziomu pyłków w powietrzu. Zjawisko obserwowane jest zwłaszcza na terenie dużych miast. Skutkiem są coraz silniejsze objawy alergii wziewnych. Skarży się na nie też coraz więcej osób. Wiele z nich nie może sobie poradzić z dokuczliwymi problemami, takimi jak katar sienny czy łzawienie oczu. Muszą stale zażywać leki, wziewki, krople.

Daniel Coates, dyrektor marketingu w Aerobiology Research Laboratories, zauważył, że wszystkiemu winne są dłuższe niż dotychczas okresy wegetacji roślin. Paradoksalnie problem w większym nasileniu dotyczy dużych miast, niż wsi.

Za ten stan winne są również osoby nasadzające drzewa. Dobierane są takie egzemplarze, które nie owocują ani nie kwitną, gdyż z pozoru zapewnia to większą czystość. W rzeczywistości są to drzewa z męskimi czyli bardziej pylącymi kwiatostanami.

Tylko kompleksowa praca badaczy i zwykłych obywateli, prowadząca do bardziej ekologicznego trybu życia, może spowolnić proces degradacji środowiska i postępujący efekt cieplarniany. W przeciwnym razie choroby na tle alergicznym będą coraz bardziej uciążliwe dla większości społeczeństw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza