Alergia na roztocza
Alergia na kurz, a ściślej mówiąc na roztocza znajdujące się w kurzu, jest bardzo uciążliwa. Ze względu na to, że alergen znajduje się w domu, nie można go po prostu unikać czy od niego uciec. Alergia na kurz wymaga od alergika codziennej walki z alergenem. Alergia na kurz może doprowadzić do dolegliwości ocznych, skórnych i chorób górnych dróg oddechowych. Czym charakteryzuje się uczulenie na roztocza i jak skutecznie łagodzić jego objawy?
- 1. Czym są roztocza?
- 2. Jak pozbyć się roztoczy i kurzu?
- 3. Objawy alergii na kurz
- 4. Pasożyty chronią przed alergią?
1. Czym są roztocza?
Roztocza należą do pajęczaków i mierzą mniej niż pół milimetra. Żyją głównie w pościeli, gdzie żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Znanych jest ponad 50000 gatunków roztoczy. Te znajdujące się w "kurzu domowym" to głównie Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae.
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
2. Jak pozbyć się roztoczy i kurzu?
Roztocza są wszędzie, nawet w najczystszych domach. Zmniejszając ich liczbę lub całkowicie się ich pozbywając, alergicy mogą znacząco poprawić jakość swojego życia. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy pozbyć się roztoczy i kurzu.
Roztocza giną w wysokich temperaturach (powyżej 55°C). Dostępne są również produkty, które zabijają roztocza (akarycydy). Roztocza lubią ciepło i wilgoć. Obniżając temperaturę i zmniejszając wilgotność powietrza w pomieszczeniu, utrudniamy roztoczom rozmnażanie i funkcjonowanie. Należy również usunąć przedmioty, na których gromadzą się roztocza i kurz: zabawki pluszowe, bibeloty, poduszki.
- Używaj syntetycznej i antyalergicznej pościeli (zapytaj o poradę alergologa).
- Pozbądź się wszelkiego rodzaju dywanów i wykładzin.
- Pozbądź się maskotek i bibelotów lub schowaj je do zamykanych szafek.
- Nie trzymaj w pokoju kota, psa i innych zwierząt domowych.
- Codziennie wietrz pokój i utrzymuj stałą temperaturę nie przekraczającą 20°C.
- Co najmniej raz w tygodniu pierz pościel i odkurzaj.
- Ogranicz poziom wilgotności do maksymalnie 50%.
Aby złagodzić objawy alergii, najlepiej udać się do alergologa, który oceni możliwość przeprowadzenia odczulania.
3. Objawy alergii na kurz
Znajdujące się w kurzu roztocza mogą powodować choroby górnych dróg oddechowych, ale także dolegliwości skórne i oczne. Najpowszechniejszym objawem alergii jest katar alergiczny: cieknący nos, wielokrotne kichanie, swędzenie itd. Roztocza mogą również powodować łzawienie, zaczerwienienie i szczypanie lub pieczenie oczu. Alergia na kurz może wywoływać także objawy skórne, zapalenie skóry lub egzemę atopową: zaczerwienienie i swędzenie w okolicach twarzy, włosów oraz kolan, łokci i pachwin.
Wszystkie te objawy przyczyniają się do zaburzeń snu i zmęczenia, które znacząco obniżają jakość życia alergika i utrudniają mu codzienne funkcjonowanie.
4. Pasożyty chronią przed alergią?
Badania przeprowadzone w Wietnamie wykazały, że eliminacja pasożytów układu pokarmowego może prowadzić do wyraźnego zachwiania równowagi w organizmie człowieka i zwiększenia podatności na astmę i alergie. W krajach rozwiniętych przy wysokim poziomie higieny pasożyty układu trawiennego zostały w większości wyeliminowane. Jednakże eksperci uważają, że przystosowały się one do bytowania w takim środowisku i ciele człowieka.
Najnowsze badania przeprowadzono w środkowym Wietnamie gdzie 2 na 3 dzieci ma tęgoryjca dwunastnicy lub inne pasożyty, a alergie są prawdziwą rzadkością. W badaniach wzięło udział ponad 1500 dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Niektóre dzieci otrzymywały leki, by oczyścić ich organizm z pasożytów. Zauważono u nich znaczący wzrost ryzyka rozwinięcia się alergii na roztocza kurzu domowego. 80% osób cierpiących na astmę również uczulonych jest na roztocza. Ustalenia brytyjskich i wietnamskich naukowców mogą przysłużyć się do opracowania nowych metod leczenia alergii.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.