Trwa ładowanie...

Alergia a cukrzyca

Alergia to choroba dziedziczna. Podobnie jak cukrzyca. Wiadomym jest, że dziecko pochodzące z rodziny, w której wystąpiła cukrzyca i alergia, prawdopodobnie będzie chore na cukrzycę. Dodatkowym bodźcem do wystąpienia chorób jest zastąpienie u małego dziecka mleka matki mlekiem krowim. Otóż mleko krowie jest jednym z bardziej agresywnych alergenów, stąd uczulenie na mleko. Główną dietą tych dzieci w przyszłości staje się dieta bezmleczna.

1. Alergia pokarmowa a cukrzyca

Alergia pokarmowa to nietolerowanie przez organizm pewnych składników znajdujących się w pokarmach. Organizm rozpoznaje je jako zagrożenie i zaczyna uruchamiać swój system immunologiczny. Najczęstsza alergia to uczulenie na mleko. Mleko zawiera silnie uczulające białko. Osoby, u których wystąpiła alergia pokarmowa na mleko, nie mogą jeść też produktów mlecznych, takich jak: kefir, jogurt, śmietana, jaja. Musi być zachowana zupełna dieta bezmleczna.

Czy istnieje związek między tymi chorobami? Okazuje się, że tak. Alergia jest chorobą dziedziczną. Podobnie rzecz się ma z cukrzycą. Jeżeli choć u jednego z rodziców wystąpiła alergia lub cukrzyca, dziecko prawdopodobnie odziedziczy skłonności do tych chorób. Do powstania tych chorób przyczynia się dodatkowo dieta malucha. Otóż, jeśli małe dziecko szybko przestano karmić piersią i zastąpiono mleko matki mlekiem krowim, wówczas takie dziecko będzie bardziej narażone na uczulenie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Alergia krzyżowa a cukrzyca

Mleko zawiera betalaktoglobulinę. Jest to bardzo agresywne białko mleka krowiego. I tak między białkiem mleka a białkiem błony komórkowej komórek trzustki występuje reakcja. Ta reakcja to alergia krzyżowa. Komórki trzustki są odpowiedzialne za wydzielanie insuliny. Insulina to hormon trzustki odpowiedzialny za regulowanie poziomu cukru we krwi. Jeśli tego cukru jest za dużo, insulina go obniża.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza