Trwa ładowanie...

Aktorka myślała, że to początki Alzheimera. Menopauza wywołała u niej zanik pamięci

Aktorka Nadia Sawalha zaczęła tracić pamięć. 55-latka bała się, że to wczesny objaw choroby Alzheimera. Kiedy poszła do lekarza, mogła odetchnąć z ulgą. Okazało się, że to faktycznie objawy, ale... menopauzy. Klimakterium było też przyczyną depresji, którą przeszła kobieta.

1. Przekwitanie powodem depresji

Urodzona w Londynie 55-letnia aktorka i prezenterka Nadia Sawalha przyznała w najnowszym wydaniu brytyjskiego magazynu "Platinum", że problemy z pamięcią podczas menopauzy były tak duże, że obawiała się, że ma chorobę Alzheimera. Depresja, którą aktorka przeszła w okresie menopauzy, spowodowała, że jej mąż obawiał się o przyszłość ich małżeństwa.

"Myślałam, że mam wczesną chorobę Alzheimera, ale była to zmiana hormonów. O moich doświadczeniach związanych z menopauzą rozmawialiśmy w "Loose Women" (talk-show, którego Sawalha była kiedyś prowadzącą), z czego jestem naprawdę dumna, ponieważ w tamtym czasie nikt nie prowadził takich rozmów i nie poruszał takich problemów" - mówiła.

Prezenterka powiedziała, że zmaga się z "poczuciem winy ocalałego" po przezwyciężeniu zmagań ze zdrowiem psychicznym. Przyznała też, że zamykanie się w sobie spowodowało, że bardzo cierpiała z powodu niepokoju, ale mówienie o swoich zmaganiach pomogło jej go pokonać.

"Myślę, że nie ma nic potężniejszego od rozmowy, która jest oczyszczająca. Wymiana doświadczeń i dzielenie się przemyśleniami i uczuciami są bezcenne" - powiedziała Nadia.

Nadia przyznała, że menopauza spowodowała u niej depresję, która mogła zaważyć na małżeństwie
Nadia przyznała, że menopauza spowodowała u niej depresję, która mogła zaważyć na małżeństwie (Platinum)

2. Problemy męża

Producent telewizyjny Mark Adderley, z którym Nadia jest w związku małżeńskim od 18 lat, odważnie dyskutował o własnej walce z depresją i alkoholem podczas występu w "Loose Women". Mark zaczął mówić o swoich problemach podczas uruchamiania nowej kampanii dotyczącej zdrowia psychicznego mężczyzn, "Stand By Your Men", będącej częścią inicjatywy programu "Lighten the Load", poświęconego m.in. osobom cierpiącym na depresję.

"Połowa stresu związanego ze zdrowiem psychicznym polega na ukrywaniu go za wszelką cenę. To przyczynia się też do picia, sięgania po narkotyki, czy różnego rodzaju kompulsywnych zachowań" - wyznał.

Producent telewizyjny podobnie jak jego żona, zwraca uwagę na kluczową rolę rozmowy, która jest szczególnie ważna dla osób cierpiących na depresję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Nadia przyznała, że menopauza spowodowała u niej depresję, która mogła zaważyć na małżeństwie
Nadia przyznała, że menopauza spowodowała u niej depresję, która mogła zaważyć na małżeństwie (Facebook)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza