Trwa ładowanie...

Afrykańskie kleszcze w Europie. Czy mogą być niebezpieczne?

Po zimie spędzonej w Afryce, do Europy wracają ptaki. Na ich grzbietach przylatują afrykańskie kleszcze. Mogą przenosić groźne zarazki.

Zobacz film: "Jak wygląda ukąszenie kleszcza?"

1. Kleszcze afrykańskie w Europie. Przypadki ugryzień zwierząt

Afrykańskie kleszcze zadomowiły się w Europie już zeszłego lata. Wysokie temperatury sprzyjają ich przeżywalności na starym kontynencie.

Kleszcze docierają z Afryki wraz z ptakami, które tam zimują. Wiadomo, że w Niemczech zdarzały się przypadki ataku kleszczy afrykańskich na zwierzęta hodowlane.

Choć jeszcze nie ma odpowiednich badań wykazujących skalę problemu, już teraz wiadomo, że afrykańskie kleszcze mogą przenosić groźne drobnoustroje. Kleszcze u ludzi mogą one powodować m.in. gorączkę krwotoczną.

10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza
10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza [6 zdjęć]

Chociaż lekarze apelują o ostrożność w trakcie spacerów po lesie i łące, o przypadkach zachorowania

zobacz galerię

Kleszcze afrykańskie łatwo rozpoznać, ponieważ mają charakterystyczne pasiaste odnóża. Jeśli zauważymy takiego pajęczaka, koniecznie trzeba zawiadomić sanepid.

Zobacz też: Czosnek na kleszcze. Zobacz, jak działa

Kleszcze afrykańskie mają charakterystyczne pasiaste odnóża
Kleszcze afrykańskie mają charakterystyczne pasiaste odnóża (123rf)

W razie ugryzienia przez kleszcza konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli samodzielnie usuniemy kleszcza, warto przekazać jego ciało do badań laboratoryjnych, aby zweryfikować skalę ryzyka zachorowań i powikłań.

Ochrona przed kleszczami polega na profilaktycznym unikaniu miejsc zadrzewionych, noszeniu zakrywającej ciało odzieży i stosowaniu repelentów. Niektórzy polecają również domowe mikstury m.in. z geranium jako sposób na kleszcze. Dostępne są również chemiczne preparaty przeciw kleszczom dedykowane zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Zobacz też: Sztywność karku może być objawem boreliozy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza