Trwa ładowanie...

Abulia - co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

Abulia to zaburzenie psychiczne, przejawiające się chorobliwym lub całkowitym brakiem woli i motywacji do działania. Typowym objawem zaburzenia jest również obojętność na skutki swojego postępowania. Zaburzenie określane mianem abulii często towarzyszy następującym chorobom: schizofrenii, depresji endogennej, chorobie Alzheimera, zespołowi czołowemu, pląsawicy Huntingtona.

spis treści

1. Co to jest abulia?

Abulia to stan, w którym pacjent odczuwa ogromny niedostatek lub całkowity brak woli i motywacji do działania. Zaburzenie objawia się trudnościami w podejmowaniu choćby najprostszych działań czy decyzji. U pacjentów dotkniętych abulią obserwuje się znaczne obniżenie aktywności psychoruchowej, brak chęci do rozwijania swoich zainteresowań, a także obojętność na skutki swojego postępowania. Obniżona aktywność wynikająca z abulii plasuje się między apatią, a mutyzmem akinetycznym.

Zobacz film: "Jakie są objawy schizofrenii?"

2. Abulia – przyczyny

Od wielu lat specjaliści spierają w kwestii abulii. Niektórzy naukowcy uznają ją za samodzielną jednostkę chorobową, inny zaś twierdzą, że jest ona jedynie objawem klinicznym innych chorób. Brak woli i motywacji do działania to częsty symptom zaburzeń psychotycznych m.in. nerwicy, schizofrenii, czy depresji endogennej. Objawy abulii możemy zaobserwować również w przebiegu innych schorzeń, np. choroby Parkinsona lub Alzheimera. Widoczne są często u pacjentów z pląsawicą Huntingtona.

Wśród innych przyczyn abulii należy wymienić także:

Coraz więcej chorych na zaburzenia psychiczne
Coraz więcej chorych na zaburzenia psychiczne

Aż 7,5 mln Polaków co roku odczuwa różnego rodzaju zaburzenia psychiczne -alarmują psychiatrzy. Schorzenia

przeczytaj artykuł

3. Abulia – objawy

Zaburzenie o nazwie abulia charakteryzuje się chorobliwym lub całkowitym brakiem motywacji i chęci do działania. Pacjenci dotknięci abulią stopniowo wycofują się z dotychczasowych aktywności (zaniedbują swoje pasje i zainteresowania). Niebywale problematyczne staje się dla nich wykonywanie prostych czynności, m.in. spożywanie posiłków, mycie zębów, czesanie włosów. Osoby te stopniowo przestają utrzymywać jakiekolwiek interakcje z otoczeniem.

Do najpopularniejszych objawów abulii należą również:

 • znaczne obniżenie aktywności psychoruchowej,
 • ograniczona zdolność planowania i podejmowania działań o złożonym celu,
 • spowolnione reakcje emocjonalne,
 • ogólna bierność,
 • brak koncentracji,
 • trudności w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia łaknienia,
 • ograniczona mimika,
 • obojętność na skutki swojego postępowania.

4. Leczenie abulii

Abulia, jak każde z zaburzeń psychicznych, wymaga leczenia. Leczenie zaburzenia jest o tyle trudne, że wymaga od pacjentów motywacji do podjęcia terapii, a także zmiany dotychczasowego trybu życia.

Bardzo ważną rolę w procesie terapii odgrywają bliscy pacjentów. W trakcie trwania terapii powinni oni motywować chorego do podjęcia choćby prostych czynności, powinni również okazywać mu wsparcie i zrozumienie.

Leczenie abulii wymaga psychoterapii, a także stosowania środków farmakologicznych, przynajmniej w początkowej fazie terapii. Zaburzenie psychiczne, przejawiające się chorobliwym lub całkowitym brakiem woli i motywacji do działania zazwyczaj leczy się środkami przeciwdepresyjnymi, środkami wpływającymi na zwiększenie motywacji. Przykładowymi preparatami wpływającymi na zwiększenie motywacji są agoniści dopaminy i inhibitory cholinesterazy. W przypadku abulii towarzyszącej innym chorobom, terapia ukierunkowana jest na chorobę podstawową.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza