Trwa ładowanie...

800 tys. złotych za błąd medyczny. Lekarze nie rozpoznali czerniaka

800 tys. złotych odszkodowania dostanie rodzina kobiety, która zmarła w wyniku niewykrytego w porę czerniaka. Historię mamy 11-letniej Pauliny opisuje ''Rzeczpospolita''.

Zobacz film: "Metoda ABCDE. Odróżnij czerniaka od pieprzyka"

1. Śmiertelny błąd lekarski

Jak podaje dziennik, w 2009 roku do lekarza trafiła 28-letnia Barbara. Kobieta zacięła się maszynką i rozcięła pieprzyk na łydce. Została skierowana do szpitala w Skwierzynie, gdzie chirurg wyciął znamię, a próbkę wysłał do badania histopatologicznego w jednej ze szczecińskich klinik należących do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Zmiana okazała się łagodna, jednak po pewnym czasie pieprzyk zaczął odrastać i boleć.

Po kolejnych badaniach, tym razem w Nowej Soli, przyszła diagnoza - czerniak w IV stopniu zaawansowania. Według lekarzy rozwijał się on od trzech lat. Po ponownym zbadaniu pierwszej próbki, okazało się, że już wtedy zmiana była złośliwa. Barbara zmarła 6 stycznia 2013 roku. Przed śmiercią zgłosiła się do mec. Zbigniewa Krugera, żeby walczyć o odszkodowanie.

2. Wyrok i apelacja

Barbara osierociła córkę. Dziewczynka będzie otrzymywała co miesiąc od szczecińskiej kliniki uniwersyteckiej 1 tys. zł renty, aż do uzyskania pełnoletności. Ona i jej ojciec dostaną również po 50 tys. zł odszkodowania i 200 tys. zł zadośćuczynienia. Łącznie z odsetkami i skapitalizowaną rentą będzie to ok. 800 tys. zł. Taką decyzję wydał Są Apelacyjny w Szczecinie po sześciu latach procesu.

Wcześniej Sąd Okręgowy przyznał zmarłej kobiecie 100 tys. zł odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, ale mec. Kruger odwołał się wtedy od tego wyroku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.