Trwa ładowanie...

8 rzeczy, które zwiększają ryzyko demencji (WIDEO)

Zobacz film: "8 rzeczy, które zwiększają ryzyko demencji"

Niepokojące demencji to: pogorszenie sprawności intelektualnej, umiejętności uczenia się, porozumiewania oraz nawet dokonywania racjonalnych wyborów.

Zdarza się, że takie osoby często tracą pamięć i zaniedbują swoją higienę osobistą. Demencja często wiąże się też z wahaniem nastrojów. Jeżeli jeszcze nie skończyłeś 70 lat, sprawdź co zwiększa ryzyko demencji.

Jednym z nieoczywistych objawów demencji jest przybieranie na wadze. U osób z wysokim BMI demencja rozwija się częściej niż w przypadku osób o prawidłowej masie ciała.

Czynnikiem ryzyka jest także wzrost poziomu cukru we krwi. Może on w przyszłości przyczynić się do uszkadzania struktur nerwowych.

Demencji może sprzyjać także siedzący tryb życia i niechęć do aktywności fizycznej. Ruch podnosi poziom neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF) - jest to białko, które zapobiega obumieraniu komórek mózgowych i pomaga w budowaniu nowych.

Demencję hamują zdrowe tłuszcze zwierzęce i roślinne, dlatego dieta, która jest ich pozbawiona, może okazać się groźna dla naszego układu nerwowego. Spożywanie odpowiednich rodzajów tłuszczy nie powoduje otyłości, a może ochronić mózg, wszystkie organy wewnętrzne i układ nerwowy.

Osoby, których dieta jest bogata w kwasy tłuszczowe, są mniej podatne na upośledzenie funkcji poznawczych. Muszą to być jednak zdrowe tłuszcze wielonienasycone.

Narażone na demencję są także osoby, które mają zbyt małe stężenie witaminy D w organizmie. Wiele osób nie otrzymuje wystarczającej ilości tej witaminy, a w miarę starzenia się organizm wymaga jej coraz więcej. Sama ekspozycja na słońce może nie wystarczyć.

Witamina D jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania całego ciała, a zdrowie mózgu jest równie istotne.

Kolejną rzeczą, która mogą nasilać demencję, są sztucznie słodzone napoje. Dodatkowo ryzyko zwiększa życie w zatłoczonych miastach o dużym natężeniu ruchu i stopniu zanieczyszczeń.

Demencji sprzyja także samotność, zwłaszcza w starszym wieku. Warto pielęgnować znajomości, aby obniżyć ryzyko zachorowania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza