Trwa ładowanie...

8 najbardziej niebezpiecznych patogenów według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwołała spotkanie naukowców z wielu dziedzin, wśród nich wirusologów, mikrobiologów i lekarzy klinicznych. Mieli oni za zadanie zidentyfikować powstające obecnie patogeny, które mogą spowodować poważne wybuchy epidemii w najbliższej przyszłości.

Zobacz film: "Lista zagrożeń WHO. Zdumiewa jedna z pozycji"

W wyniku spotkania, które miało miejsce w Genewie, zespół ekspertów stworzył listę ośmiu chorób, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapobiegać epidemiom.

Inicjatywa WHO jest odpowiedzią na krytykę w sprawie jej początkowej reakcji na wybuch epidemii Eboli w Zachodniej Afryce. Jeden z niezależnych paneli twierdzi, że organizacja zbyt wolno zastosowała dostępne środki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Aby nie powtarzać błędów przeszłości, WHO zaleca podejmowanie większej ilości działań zapobiegających przenoszeniu patogenów i przestrzegać środków ostrożności przed wybuchem epidemii, zamiast czekać, aż sytuacja wymknie się spod kontroli.

Organizacja twierdzi, że priorytetem powinno stać się osiem drobnoustrojów zidentyfikowanych przez szwajcarski panel.

Wśród nich znajdują się gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, którą wywołuje wirus CCHF przenoszony przez kleszcze.

Początek choroby jest nagły, a do objawów należą m.in. ból głowy i stawów, gorączka, bóle brzucha i wymioty. Jej śmiertelność wynosi 40 proc. Obecnie szczepionka nie jest dostępna.

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają
Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają [5 zdjęć]

Niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby zakaźne wracają – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyn

zobacz galerię

Na liście pojawił się również wirus Marburg, który jest przyczyną występującej na obszarze Afryki gorączki krwotocznej – choroby marburskiej. Wirus może być przenoszony przez nietoperze, ale również przez ludzi.

Początkowo objawia się gorączką, bólem mięśni, głowy i osłabieniem.

Z czasem pojawia się biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty, a w zaawansowanej fazie silne krwawienia i wysoka gorączka.

Gorączka Lassa, która występuje w zachodniej Afryce, to kolejna pozycja na liście groźnych chorób. W normalnych warunkach rzadko jest śmiertelna, jednak jeśli zachoruje na nią ciężarna kobieta, utrata płodu występuje w ponad 80 proc. przypadków.

Początkowo choroba objawia się obrzękiem twarzy, zmęczeniem i zapaleniem spojówek.

Następnie atakuje układ pokarmowy, nerwowy, krążenia i oddechowy, prowadząc do licznych komplikacji.

Ebola to kolejny problem uznawany za priorytetowy. Pierwsze przypadki odnotowano w Zairze jeszcze w XX wieku. Wskutek migracji ludności wirus zaczął pojawiać się także w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Początkowe objawy - gorączka, bóle mięśni, biegunka i wymioty - przypominają grypę.

Następnie u chorego pojawia się wysypka, a na koniec krwawienie z jam ciała.

Niebezpieczne mogą okazać się także SARS i MERS – wirusowe choroby układu oddechowego. W wyniku pierwszej z  nich umiera około 7 proc. chorych.

Występuje ona głównie w południowo-wschodniej Azji. Wirus MERS wywodzi się z Bliskiego Wschodu. W 36 proc. przypadków zakażenie kończy się śmiercią.

Panel zasugerował też, aby do listy dodać gorączkę doliny Rift. Jej objawy są zwykle łagodne, obejmują przede wszystkim ból głowy, stawów i mięśni, nudności, wymioty i zawroty głowy, jednak niekiedy dochodzi do poważnych komplikacji takich jak zapalenie mózgu.

Choroba najczęściej spotykana jest w Afryce, Arabii Saudyjskiej i Jemenie.

Ostatni na liście znalazł się wirus Nipah, który został wykryty w niektórych obszarach Azji. Atakuje on naczynia mózgowe, powodując stany zapalne, zatory i krwotoki. Infekcja prowadzi do wielu komplikacji neurologicznych, takich jak drgawki, bóle głowy, wymioty czy zaburzenia ruchowe.

Tych osiem patogenów wybrano ze względu na ich potencjał wywołania poważnych wybuchów epidemii w najbliższej przyszłości w połączeniu z brakiem dostępnych form leczenia.

Dlatego też na liście nie znalazły się HIV/AIDS czy malaria, gdyż im poświęca się wiele uwagi i środków finansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza