Trwa ładowanie...

500 plus - przyszły rok będzie rekordowy pod względem liczby narodzin

Aby móc z perspektywy czasu ocenić efekt rządowego programu 500+, będziemy musieli zaczekać. Już teraz jednak wiadomo, że przyszły rok będzie bił rekordy pod względem liczby narodzin.

"Rodzina 500 plus" **to program mający na celu zachęcenie kobiet w naszym kraju do posiadania dzieci. Jednak nie tylko jemu zawdzięczamy wzrost liczby narodzin. Jest to również efekt podwyżek pensji, zmniejszego bezrobocia, a także mentalności kobiet z pokolenia lat 80**.

Według Sylwii Wądrzyk, rzeczniczki NFZ, liczba kobiet zachodzących w ciążę na przestrzeni pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku zwiększyła się. Z kalkulacji Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w czasie od kwietnia do października (od czasu wejścia ustawy w życie) był to wzrost rzędu blisko 9,5 tys. Od początku roku do października wzrost ten wyniósł 14,5 tys.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy zjawisko to jest na pewno efektem programu 500 plus. Możliwe byłoby to poprzez zapytanie każdej z przyszłych mam o ich motywację. Socjolog z UKSW, Martyna Kawińska, podkreśla, że istotny jest fakt, jak wiele ciąż jest pierwszą, drugą czy też trzecą dla danej kobiety.

Można już dostrzec pierwsze rezultaty programu 500+, jednak na jego ocenę musimy jeszcze poczekać.
Można już dostrzec pierwsze rezultaty programu 500+, jednak na jego ocenę musimy jeszcze poczekać.

Eksperci twierdzą, że aby inicjatywa 500 plus przyniosła pożądany skutek, musiałoby się narodzić tyle dzieci, że średnia liczba narodzin na kobietę wynosilaby 2,1. Eurostat donosi, że Polska jest pod tym względem trzecia od końca w Europie, ze wskaźnikiem na poziomie 1,31. Za nami były tylko Grecja (1,3) oraz Rumunia (1,23). Najwyższym wskaźnikiem pochwalić może się Francja (2,1). Na drugim miejscu uplasowała się Irlandia (1,94).

Rezultaty wprowadzenia 500 plus będą w aspekcie demograficznym widoczne dopiero za kilka lat. W innych krajach europejskich, gdzie wprowadzono podobne systemy motywujące lub ulgi dla rodzin, które zdecydują się na kolejne dziecko, na efekty należało czekać nawet dziesięć lat.

Innym ważnym czynnikiem są zmiany w liczebności grup wiekowych. W tym momencie znacznie zwiększyła się liczba kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat, a to one właśnie rodzą najczęściej. Według Martyny Kawińskiej program 500 plus stanowi dobry punkt wyjścia, jednak głównie powinniśmy się skupiać na zachęcaniu rodziców do kolejnych dzieci. Sam program według niej powinien zostać poszerzony o kolejne elementy wspierające rodziców - więcej miejsc w przedszkolach i żłobkach, oraz wprowadzenie większych udogodniej dla matek pracujących.

Eksperci już teraz przewidują, że przyszły rok będzie pierwszym od 2008, w którym wzrost liczby urodzonych dzieci z roku na rok będzie największy.

Koniecznie przeczytaj

 

Wiceminister pracy, Bartosz Marczuk, twierdzi, że jeżeli tendencja wzrostowa się utrzyma, dotychczasowe prognozy GUS zakładające 350 tys. urodzeń na końcówkę tego roku nie potwierdzą się. Twierdzi on, że wynik będzie dużo lepszy.

Według niego, program 500 plus poprawił sytuację ekonomiczną biedniejszych rodzin. Raport profesora Ryszarda Szarfenberga z EAPN "Przewidywane skutki społeczne 500 plus: ubóstwo i rynek pracy" pokazuje, że ilość dzieci żyjących w warunkach skrajnego ubóstwa zmalała z 11,9 procent do 0,7 procent.

 

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza