Trwa ładowanie...

5 objawów, które mogą być oznaką śmiertelnego raka płuc. "Nie każdy kaszel to COVID-19"

Teraz uporczywy kaszel kojarzy się z jednym - zakażeniem koronawirusem. Tymczasem lekarze ostrzegają, że ten objaw może być oznaką jednego z najbardziej śmiertelnych rodzajów raka. Oto najważniejsze objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój.

spis treści

1. Rak płuca nie dotyczy tylko palaczy

Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Rocznie rozpoznaje się ok. 21 tys. przypadków zachorowań. Rak płuca jest też przyczyną największej liczby zgonów wśród onkologicznych pacjentów. Szacuje się, że aż 80 proc. pacjentom nie można pomóc, bo są diagnozowani zbyt późno.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o badaniach nad amantadyną"

Nie każdy kaszel to COVID-19
Nie każdy kaszel to COVID-19 (Getty Images)

W pierwszych stadiach choroby zwykle nie występują żadne objawy. Kiedy już się pojawiają, zazwyczaj choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Dr Amir Khan zwraca jednak uwagę, że niektóre objawy raka płuc można dostrzec samodzielnie. Zdaniem eksperta jednym z najważniejszych spraw, które ludzie muszą zrozumieć - nie każdy kaszel to COVID-19.

2. Nie każdy kaszel to COVID-19

"Jeśli masz niewyjaśniony kaszel przez trzy tygodnie lub dłużej, lepiej spotkać się z lekarzem w tej sprawie. Możesz potrzebować dalszych badań. Zwłaszcza jeśli jesteś palaczem" - powiedział dr Khan w programie "Good Morning Britain".

"Palacze są narażeni na zwiększone ryzyko raka płuc, ale jak wiemy to nie tylko palacze. Inne przyczyny to zanieczyszczenie powietrza, a także narażenie zawodowe, więc istnieją inne zagrożenia" - podkreślił dr Khan.

Zdaniem doktora niektóre objawy raka płuc i COVID-19 mogą na siebie się nakładać, ale jeśli trwają przez trzy tygodnie lub dłużej, należy udać się na badania.

3. Objawy, których nigdy nie wolno ignorować

Ekspert też podkreśla, że przeciągające się skrócenie oddechu również powinno nas zaalarmować. Dodatkowym objawem może być niewyjaśnione zmęczenie, chudnięcie, a nawet zmiana kształtu paznokci. W przypadku palaczy to wszystko może być oznaką raka płuc.

Choć u większości ludzi objawy pojawią się dopiero w późniejszych stadiach raka, oto 5 sygnałów, które świadczą o tym, że musimy natychmiast udać się do lekarza:

  • Odkrztuszanie krwi
  • Ochrypły głos
  • Duszność
  • Utrata wagi
  • Zmiana kształtu paznokci

"Jeśli te objawy trwają od trzech tygodni lub dłużej należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza" - podkreśla dr Khan.

Zobacz także: Myślała, że to COVID-19 spowodował kaszel. Okazało się, że ma raka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza