Trwa ładowanie...

5 niepokojących objawów, których nigdy nie należy ignorować

Wielu ludzi ma tendencję do ignorowania swoich dolegliwości, tłumacząc sobie, że ich przyczyna nie jest na pewno związana z niczym poważnym i nie warto zawracać głowy lekarzowi. Czasem jednak te lekceważone objawy mogą być oznaką poważniejszych chorób. Które z nich zdecydowanie wymagają konsultacji ze specjalistą?

Zobacz film: "Jak uchronić się przed grypą i przeziębieniem?"

spis treści

1. Niespodziewana, znaczna utrata masy ciała

7 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie
7 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie [6 zdjęć]

Żółtawe wypukłe plamki w okolicach powiek (kępki żółte, żółtaki) są oznaką zwiększonego ryzyka chorób...

zobacz galerię

Istnieje wiele sposobów, aby pozbyć się zbędnych kilogramów, jeżeli jednak zaobserwujemy znaczny spadek masy ciała, mimo że nie podejmowaliśmy żadnych kroków, by schudnąć, powinniśmy baczniej się sobie przyjrzeć. Nasz organizm może w ten sposób alarmować o rozwijającym się schorzeniu. Wymienić tu można choćby zaburzenia wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego, nadaktywność tarczycy, depresję, a nawet chorobę nowotworową.

2. Zaburzenia widzenia

Podwójne lub niewyraźne widzenie, a także zawężenie pola widzenia powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Chociaż w wielu przypadkach przyczyna takiego stanu rzeczy jest prozaiczna i wystarczy dobór odpowiednich okularów czy soczewek, zdarza się, że ma to związek z zaburzoną pracą układu nerwowego. Może być to także objaw rozwijającej się jaskry bądź zwyrodnienia plamki żółtej.

3. Problemy z przełykaniem

Długotrwałe kłopoty z połykaniem, a także nawracające wymioty również wymagają skorzystania z pomocy medycznej. Mogą one wskazywać na poważne problemy z pracą przełyku lub jelit. Odkładanie wizyty u lekarza naraża nas na odwodnienie, które doprowadza organizm do poważnego osłabienia i samo w sobie jest groźne.

4. Nieustępujący kaszel

Kasłanie to jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów przeziębienia i grypy. Jeżeli jednak nie przestaje nas męczyć mimo zażywania leków, a w dodatku staje się coraz bardziej uporczywe, nie powinniśmy go ignorować. Zwłaszcza, jeżeli odruchowi temu towarzyszy odkrztuszanie krwi. Objaw ten może mieć związek z poważną chorobą płuc.

5. Nieregularne wypróżnienia

Chociaż może być to oznaką niezbyt poważnej dolegliwości, takiej jak np. hemoroidy, których leczenie nie jest skomplikowane, objawy te mogą wiązać się z nowotworem, przede wszystkim jelita grubego. Ważne jest, aby w takiej sytuacji niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie lekceważmy niepokojących sygnałów, które wysyła nasze ciało. Jeśli chodzi o zdrowie, lepiej dmuchać na zimne. Pamiętajmy także, że wyszukiwarka internetowa nie zastąpi nam wizyty u specjalisty. Sugerowanie się zamieszczanymi na różnego typu forach diagnozami może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza