Trwa ładowanie...

5 najczęstszych dolegliwości oczu

Oczy dostarczają nam 80 proc. wiedzy o świecie. Mówi się też, że są zwierciadłem duszy. Spełniają więc niezwykle istotną rolę i każdego dnia wykonują tytaniczną pracę. Niestety zdarza się, że nie dbamy o nie właściwie. Również z wiekiem nasz wzrok się pogarsza.

Dolegliwości oczu często są bagatelizowane
Dolegliwości oczu często są bagatelizowane

Do specjalistów coraz częściej trafiają pacjenci, u których diagnozuje się zaburzenia powierzchni oka. I choć nie jest to dolegliwość zagrażająca życiu, w znaczący sposób oddziałuje na nie negatywnie. Oto jedne z najbardziej uciążliwych objawów.

1. Zaczerwienienie oczu

Zaczerwienione oczy nie tylko nie wyglądają estetyczne, ale też są źródłem dużego dyskomfortu. Dolegliwość ta może mieć różne źródła. Jest efektem długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, częstych podróży samolotem czy długich godzin spędzanych przed ekranem komputera. Podrażnieniu oka sprzyja również nadmierna ilość promieniowania słonecznego.

2. Uczucie suchości

To bardzo uciążliwa dolegliwość. Ma się poczucie obecności piasku pod powiekami lub ciała obcego, które bardzo przeszkadza. Objaw ten wynika najczęściej ze zbyt małej ilości filmu łzowego. Jest on niezbędny, by nasze oczy były właściwie nawilżone. W ten sposób chronione są przed zanieczyszczeniami i podrażnieniem.

Film łzowy składa się z trzech warstw: wodnej, lipidowej i mucynowej. Gdy ilość lub proporcje choć jednej z nich ulegną zaburzeniu, pojawiają się objawy zespołu suchego oka.

3. Uczucie pieczenia

Oko piecze, a my w naturalnym odruchu je pocieramy. To jednak pomaga na moment, natomiast w ostatecznym rozrachunku jeszcze zaostrza podrażnienie. Pojawić się mogą również inne problemy, np. zaczerwienienie oczu czy łzawienie.

W wielu przypadkach uczucie pieczenia wiąże się ze zmęczeniem oczu oraz zbyt rzadkim mruganiem. Odruch ten jest zaburzony w czasie pracy przed komputerem lub długiej jazdy samochodem, gdy mimowolne ruchy powiek są nawet kilkanaście razy rzadsze. Film łzowy nawilżający oko nie jest więc równomiernie rozprowadzany.

4. Łzawienie

Paradoksalnie łzawienie to jeden z podstawowych objawów zespołu suchego oka. Film łzowy ma jednak nieprawidłowy skład, przez co nie może spełniać swojej funkcji. Dolegliwość dodatkowo nasila się w czasie przebywania w klimatyzowanych lub suchych pomieszczeniach oraz w czasie ekspozycji na kurz i pył.

5. Pogorszenie widzenia

Z wiekiem widzimy mniej wyraźnie, oczy szybciej się męczą. Istnieje wyższe ryzyko pojawienia się zespołu suchego oka, gdyż starzejąca się powieka może ulec zmianie kształtu, co uniemożliwia prawidłowe i pewłne mrugnięcie, które nie rozprowadza po powierzchni oka filmu łzowego.

Sukcesywnie z wiekiem spada jakość łez, szczególnie u kobiet, u których zaburzenia hormonalne często powodują dysfunkcję gruczołów Meiboma odpowiadających za produkcję lipidowej fazy łez, która jest odpowiedzialna za hamowanie nadmiernego ich parowania.

Zmiany filmu łzowego, choć często spotykane, mogą wpływać niekorzystnie na nasz wzrok, zwłaszcza jeśli długo się utrzymują. Towarzyszą im często również inne objawy, jak świąd, stany zapalne brzegów powiek, podsychanie i ubytki rogówki, które wywołują dyskomfort.

Jak można zauważyć, w niemal każdej dolegliwości problemem jest obniżona produkcja łez lub nadmierne ich parowanie. Na rynku istnieje wiele preparatów nawilżających oczy, czy jednak faktycznie są skuteczne? Wiele z nich pomaga jedynie przez krótki czas, przez co istnieje konieczność ich częstej aplikacji.

Alternatywą są krople uzupełniające brakującą składową łez lub posiadające wszystkie z nich, tj. wodną, mucynową i lipidową, np. Cationorm, które szybko i dokładnie rozprowadzają się po powierzchni oka, lepiej do niej przylegają, a dzięki temu działają dłużej niż sztuczne łzy. Co jednak ważne, uzupełniają wszystkie trzy warstwy filmu łzowego. Można więc liczyć na szybką i trwałą poprawę objawową w zespole suchego oka.

Dolegliwości związanych z oczami nie wolno bagatelizować. Są nie tylko mało przyjemne i utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale też bywają niebezpieczne, np. dla kierowców.

Partnerem artykułu jest marka Cationorm

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.